Kiedy maluch ciągnie się za uszy

W trakcie zabawy, na spacerze czy w sklepie, nagle zauważasz jak Twoje dziecko nieświadomie ciągnie się za ucho... Jednorazowa sytuacja czy powtarzalne zachowanie? Czy jest się czym niepokoić?

Kiedy maluch ciągnie się za uszy

Kiedy maluch ciągnie się za uszy

Każde nietypowe zachowanie naszego dziecka wzbudza nasz niepokój. Nie chcemy panikować na każdym kroku, ale nie możemy lekceważyć objawów, które mogą wskazywać na poważny problem i chorobę. Nie inaczej jest z ciągnięciem się za uszy u małych dzieci. Z jednej strony może to być nowy tik, który występuje w stresujących dla dziecka momentach albo czynność, która kojarzy się Twojemu maluszkowi z zasypianiem... Z drugiej strony może to być objaw zapalenia ucha środkowego! Jest to choroba, która występuje najczęściej u dzieci i niemowląt - 65 % z nich, do drugiego roku życia, przechodzi takie zapalenie chociaż raz. Zapalenie ucha środkowego objawia się bólem ucha, obrzękiem, gorączką i czasem nawet niedosłyszeniem. Możemy też zauważyć specyficzna wydzielinę gromadzącą się w błonie bębenkowej i wyciekającej z ucha lub uszu. Jeżeli jednak małe dziecko przechodzi delikatnie zapalenie ucha może ono się objawiać właśnie ciągnięciem za uszy i pocieraniem głowy o poduszkę gdy leży.

Inne przyczyny ciągnięcia się za uszy to promieniujący ból gardła, uszkodzenie naskórka w wyniku zadrapania, albo nawet ciało obce w uchu. Pamiętaj żeby nie aplikować żądnych kropli ani maści bez konsultacji z lekarzem! Pocieranie ucha to również czasem objaw ząbkowania - może po prostu nasza pociecha odczuwa ból dziąseł, który promieniuje do uszu. 

Nie pozostaje nam nic innego jak obserwować naszego malucha i w razie jakichkolwiek wątpliwości konsultować się z lekarzem. Czasem lepiej być nadopiekuńczym rodzicem, niż potem mieć wyrzuty sumienia.


Źródło: MilionKobiet.pl

Przeczytaj również: 

Odparzenia u dzieci 

Czym grozi ugryzienie komara? 

Napięcie mięśniowe u dzieci Dodał(a): Ewa Nenko , Poniedziałek 16.07.2012 (aktualizacja: 2012-07-13)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
Popiolka
szczerze mówiąc to nie wiedzialam ze to moze byc cos powaznego, a moj bratanek robi to bardzo czesto!! musze porozmawiac z bratem.
Dodano: 2013-10-14 12:20:07 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×