Klucz do świadomego rodzicielstwa

Chyba wszyscy, nawet najlepiej przygotowani rodzice przyznają, że pierwsze chwile od momentu pojawienia się dziecka na świecie są jednym, wielkim chaosem i okresem totalnego podporządkowania się dziecku. I nie ma w tym nic złego dopóki z tych kilku tygodni nie robi się kilka miesięcy, a potem lat… Często sami rodzice nie są w stanie określić momentu, w którym dziecko przejęło kontrolę nad ich życiem prawie w każdej jego dziedzinie..

dziecko z matką

Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest nie tylko codzienna frustracja i przemęczenie rodziców, ale także kumulacja drobnych zaniedbań takich jak zaniedbywanie własnego wyglądu, porządku w domu czy relacji małżeńskich. Rodzicom zaczyna brakować sił i chęci na zabawę czy wyjście poza dom
z maluszkiem.

A co jeśli można temu zapobiec? Sposobem może być ustalenie harmonogramu dnia i nocy maluszka. Najlepiej już od pierwszych tygodni po porodzie. Im szybciej zostanie wprowadzony tym mniej sił będzie potrzebnych do jego przestrzegania, ponieważ każdy maluszek uwielbia przewidywalność zdarzeń i jest wtedy znacznie spokojniejszy. Regularność posiłków, przewidywalność czasu czynności pielęgnacyjnych, spacerów i zabawy daje dziecku poczucie pewności i bezpieczeństwa, a jego rodzicom znacznie ułatwia nad nim opiekę.

Warto wspomnieć, że koncepcja ww. harmonogramu odwołuje się do naturalnego rytmu żywienia i snu niemowlęcia. Jest to alternatywny sposób do metody karmienia na żądanie, która pomimo wielu swoich plusów, w długofalowym działaniu daje całej rodzinie jednak mizerny rezultat. Po indywidualnym opracowaniu planu dnia i nocy, jego wprowadzeniu w życie i konsekwentnym przestrzeganiu (wyjątkiem są sytuacji nietypowych jak np. choroba czy podróże), szybko pojawiają się odczuwalne rezultaty, a tryb życia obydwojga rodziców nabiera spokoju i daje tak ważne poczucie kontroli w nowej sytuacji.  

Ponadto jest to wspaniały sposób na osiągnięcie jednego z głównych celów i potrzeb każdego rodzica – przyuczenie dziecka do PRZESYPIANIA CAŁEJ NOCY.  Względnie stały harmonogram wykształca prawidłowe nawyki związane ze snem, dzięki czemu maluszek staje się wypoczęty, zadowolony i szczęśliwy. Co za tym idzie – jego rodzice tym bardziej, bo zdobywają cenny dla siebie spokój i przede wszystkim czas! Mając stałe pory posiłków, snu i zabawy maluszka mogą lepiej zorganizować własne życie, obowiązki domowe i wyjścia z domu.

Jednocześnie w każdej chwili plan można modyfikować i dostosowywać do sytuacji, zmian i aktualnych potrzeb rodziców czy maluszka np. więcej czasu na zabawę, spacer czy odpoczynek. Cudowne jest także to, że postępując w sposób rutynowy, pozyskuje się wiedzę na temat maluszka, można lepiej go poznać i zrozumieć. Rodzice uczą się prawidłowego odczytywania komunikatów dziecka i jego płaczu oraz reagowania na jego potrzeby. Dzięki czemu mogą pewniej poczuć się w nowej roli. O co więcej może prosić debiutujący rodzic?


Tekst: Anna Łuniewska
Planista NiemowlęcyDodał(a): Emilia Czaczkowska , Poniedziałek 19.03.2012 (aktualizacja: 2012-03-16)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.