Kobieta w ciąży u dentysty - najczęstsze pytania i odpowiedzi

Wszystko, co na temat zabiegów stomatologicznych i higieny jamy ustnej powinna wiedzieć przyszła mama.

kobieta w ciąży u dentysty.jpg

Rozwój dziecka w okresie prenatalnym w ogromnym stopniu zależy od sposobu życia matki oraz jej troski o własne zdrowie. Niezadbana jama ustna może poważnie zaszkodzić nienarodzonemu maluszkowi, dlatego jeśli jesteś w ciąży - pamiętaj o tym, by zadbać nie tylko o swoje ciało, sposób odżywiania, lecz także o swoje zęby. 

Wizyty u stomatologa nie są zabronione dla kobiet w ciąży, ale są niewskazane i lepiej ich unikać. 

Oprócz ograniczeń związanych z wykonywaniem zabiegów stomatologicznych w czasie ciąży niewskazany jest także długi pobyt kobiety na fotelu dentystycznym, który poprzez specyfikę swojego kształtu negatywnie wpływa na krążenie krwi matki i dziecka - mówi lek. dent. Przemysław Uliasz, ekspert kampanii „Lekcja stomatologii”. 

Zobacz także: 4 kroki do zdrowych dziąseł

Oto najczęstsze pytania, które zadają kobiety w ciąży przed wizytą u stomatologa:

Co zrobić, jeśli moje dziąsła stały się drażliwe? Z uwagi na drażliwe dziąsła, kobiety często zaniedbują higienę jamy ustnej ograniczając szczotkowanie. Jest to bardzo duży błąd – nie wolno zapominać, że próchnica potrafi się rozwinąć w ciągu dwóch tygodni. Zalecamy (każdemu pacjentowi) używanie miękkich szczoteczek lub sonicznych, które nie podrażniają dziąseł, lekko je masując, a dodatkowo są najbardziej skuteczne w codziennej profilaktyce. Uzupełnieniem higieny jamy ustnej powinny być płukanki stomatologiczne wzmacniające zęby i dziąsła – powiedział dr Przemysław Uliasz, ekspert kampanii „Lekcja stomatologii”.


Czy jeśli boli mnie ząb, mogę wziąć tabletki przeciwbólowe? Ból zęba, będący następstwem braku odpowiedniej higieny jamy ustnej, potrafi być dotkliwy. Jednak zwalczenie go u przyszłej mamy lub kobiety już karmiącej piersią jest szczególnie trudne, w tym czasie niewskazane jest stosowanie środków przeciwbólowych.

Zobacz także: Najpopularniejsze imiona dla chłopców w 2014 roku


Czy jeśli będę stosowała teraz fluor, to moje dziecko będzie miało później zdrowsze zęby? Zdarza się, że kobiety, w trosce o uzębienie swojej nienarodzonej jeszcze pociechy stosują fluor w formie doustnej. Przyjmowany w czasie ciąży nie ma wpływu na poprawę stanu zębów u dzieci.


Czy mogę zrobić zdjęcie RTG zębów? Pomimo postępu technologicznego i obecnie wykorzystywanych metod radiografii cyfrowej nie da się wykluczyć negatywnego wpływu promieniowania rentgenowskiego na rozwój dziecka. Najbardziej niebezpieczny pod tym względem jest pierwszy trymestr. W tym okresie dziecko jest bardziej podatne na oddziaływanie promieniowania RTG. Dlatego w czasie wizyty stomatologicznej kluczowe jest poinformowanie lekarza dentysty o ciąży.


Czy mogę wybielić zęby? W czasie ciąży kobietom odradza się także wybielanie zębów. Promieniowanie ultrafioletowe przy wybielaniu przyczynia się do rozkładu kwasu foliowego istotnego dla rozwoju m.in. układu moczowego i neurologicznego dziecka, a składniki wybielające mogą być toksyczne dla płodu.

 

Źródło: MilionKobiet.pl, inf. prasowa
Foto: Shutterstock


Dodał(a): Karolina Zdunowska , Czwartek 02.07.2015 (aktualizacja: 2015-07-03)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×