Konserwanty wywołują rozdrażnienie u dzieci

Zastanawiacie się, jaki wpływ na zachowanie dzieci może mieć to co spożywają? Zobaczcie, do czego mogą doprowadzić konserwanty zawarte w jedzeniu! Zaskoczeni?

Konserwanty wywołują rozdrażnienie u dzieci Konserwanty wywołują rozdrażnienie u dzieci


Dzieci, które jedzą produkty zawierające duże ilości konserwantów, stają się niespokojne i marudne, a ponadto mogą też mieć problemy z zasypianiem. Konserwanty są szczególnym zagrożeniem dla dzieci z zespołem ADHD, ponieważ wywołują ich jeszcze większe pobudzenie. Szkodliwe substancje można wypłukać z organizmu wraz z moczem w czasie od 4 do 12 godzin, pod warunkiem że dziecko będzie spożywało dużo płynów.

Najwięcej konserwantów znajdziemy w produktach, które mają długi okres ważności. Mogą znajdować się w słodkich napojach gazowanych, słodyczach i przekąskach, np. chipsach, serach, a nawet bakaliach. To właśnie one szczególnie negatywnie wpływają na samopoczucie i zachowanie dzieci.

Dziecko jest pobudliwe, drażliwe, nie potrafi sobie znaleźć zajęcia, nie może zasnąć, mimo że widzimy, że jest zmęczone. Nie wie, czego potrzebuje, ma zły humor, jest bardzo impulsywne. Takie zachowanie oznacza, że działają w jego organizmie niekorzystne substancje, konserwanty, które powodują zaburzenia.

Dzieci z ADHD, których zaburzenie polega na tym, że mają trudności z koncentracją uwagi, jeżeli do tego dołożą się właśnie te wszystkie objawy, jak drażliwość, niepokój, zagubienie w odczuciach swojego ciała, czyli dziecko nie wie, czy jeszcze chce się bawić, czy chce pić, czy chce jeść, szuka różnych rzeczy, żeby sobie poprawić ten nastrój i samopoczucie i nic z tego mu nie wychodzi - można sobie wyobrazić skalę trudności w zachowaniu tego dziecka i wyzwanie dla rodziców, którzy muszą się zająć tym dzieckiem. Wtedy są bardzo duże problemy wychowawcze i opiekuńcze, żeby zabezpieczyć dziecko przed różnymi okolicznościami niekorzystnymi dla niego, np. kiedy chce próbować różnych rzeczy -  mówi dr Justyna Korzeniewska psycholog z Instytutu "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka".

Musimy zwracać uwagę na etykiety na produktach, które spożywa dziecko, a te z dużą ilością konserwantów zamieniać na świeże produkty. Do symboli oznaczających konserwanty należą m.in.: E210, E214, E220, E230, E249, E251. Niestety dodawanie konserwantów jest powszechne i nie sposób całkowicie ich wyeliminować z diety.

Więcej informacji znajdziecie w poniższym materiale:
Zobaczcie także:Źródło: Newseria Lifestyle/ MilionKobiet.pl
Foto: Newseria Lifestyle/Shutterstock
Newseria Lifestyle CMYK-01.jpg


Dodał(a): Agnieszka Pulikowska , Piątek 20.06.2014 (aktualizacja: 2014-06-20)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (5)

Awatar
Anonim
kiedyś aż tak o to nie dbałam, ale od okresu ciąży i teraz kiedy jestem mamą bardzo sprawdzam składy żeby nie faszerować rodziny chemią :) naturalne przyprawy, buliony też często robię sama choć czasem wiadomo brakuje czasu to zastępuję gotowym np. z krakusa, i jest sprytnie i zdrowo :)
Dodano: 2016-11-28 13:59:38 Zgłoś nadużycie
Anonim
ja od nich ściągnęłam sobie aplikację mobilną, która mi pokazuje kiedy co pyli. Fajna strona. Wiecie,że jak tak robiłam analizę wymienionych E w artykule to kurcze, bardzo ciężko je wyeliminować bo są na maksa we wszystkich produktach. A później się człowiek dziwi że został alergikiem.
Dodano: 2015-07-29 22:07:54 Zgłoś nadużycie
Anonim
ja naprawdę zgadzam się ze stwierdzeniem że wszelkie polepszacze, konserwanty, nadmierna higiena i tona środków chemicznych w domu nie wpływają pozytywnie na zdrowie naszych dzieci. Często rodzice nawet nie wiedzą, że ich pociechy są alergikami i że powracający katar może być pierwszym sygnałem o alergii. Ja sama mocno się zdziwiłam czytając na odetchnij spokojnie o objawach alergii Kiedy zrobiliśmy testy krwi wyszły alergeny, na które jest uczulona córeczka. Teraz uważamy kiedy co pyli.
Dodano: 2015-07-24 11:30:33 Zgłoś nadużycie
lively
My tez unikamy takiej chemii, z napojów to tylko Jupik kupuję, bo ma najlepszy skład.
Dodano: 2014-09-26 17:08:24 Zgłoś nadużycie
Anonim
Ja staram się unikać konserwantów, tak w jedzeniu jak i piciu. Dziecku też wybieram to, co jest ich pozbawione. Do picia najczęściej kupuję Jupik, bo ma zdrowy skład.
Dodano: 2014-07-31 12:15:45 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×