Leczenie niepłodności metodą naprotechnologii - czy jest skuteczne?

Oto zbiór najważniejszych informacji o naprotechnologii i procentowe wyniki jej skuteczności.

pregnant woman.jpg


Naprotechnologia to zespół metod mający zbadać przyczynę niepłodności danej pary, wyleczyć ją i doprowadzić do zapłodnienia. Naprotechnologia oparta jest głównie na monitoringu cyklów miesięcznych oraz wykonaniu dokładnych badań obojga partnerów.

Naprotechnologia opiera się na samoobserwacji i wprowadzaniu leczenia, które może trwać nawet do dwóch lat. Pary obserwują objawy płodności i przebieg cykli miesięcznych według nieco zmodyfikowanego modelu obserwacji Creightona, polegającego na monitoringu, m.in. śluzu szyjkowego, intensywności krwawień miesięcznych i występowania plamień. 

Równocześnie, według założeń naprotechnologii prowadzi się także badania hormonalne kobiety i badania mężczyzny oraz badania laboratoryjne i obrazowe, mające na celu ustalenie pierwotnej przyczyny niepłodności, a także, jeśli to możliwe, jej wyeliminowanie.   

Naprotechnologia a niepłodność

Ta metoda leczenia niepłodności jest dedykowana osobom, które pragną poznać pierwotną przyczynę swojej niemożności posiadania potomstwa i chcą zacząć starać się ją wyeliminować. 

Naprotechnologia obejmuje badania obojga partnerów i pozwala wykryć choroby związane z układem rozrodczym, które na dany moment uniemożliwiają poczęcie dziecka.

Niekiedy okazuje się, że przyczyny mogą być dość błahe - np. nieprawidłowy styl życia powodujący zmiany środowiska przyjaznego plemnikom w śluzie kobiecym. Innym razem z kolei może się okazać, że para cierpi na nieuleczalną bezpłodność.

Naprotechnologia a in vitro

Podstawową różnicą między naprotechnologią a in vitro jest to, że naprotechnologia dąży do ustalenia i wyleczenia przyczyn niepłodności i do naturalnego poczęcia po wyleczeniu problemów. Metoda in vitro zakłada natomiast, że wszystkie sposoby na naturalne poczęcie dziecka zostały już "wyczerpane" i trzeba pomóc sobie metodami medycznymi.

Główną różnicą jest tutaj także fakt, że podczas zapłodnienia z pomocą metody in vitro dochodzi do wytworzenia większej ilości zarodków, które następnie przetrzymuje się w warunkach laboratoryjnych. Z tym nie mogą pogodzić się osoby, które uważają, że życie ludzkie zaczyna się w momencie zapłodnienia komórki jajowej przez plemnik. Powoduje to swoisty konflikt sumienia, ponieważ w przypadku in vitro, zarodki zostają dosłownie zamrożone, a ich życie wstrzymane. Przeciwnicy in vitro zarzucają tej metodzie, że, aby powstało jedno życie, wstrzymanych zostaje kilka lub kilkanaście innych, poczętych już istnień. 

Teoretycznie istnieje możliwość odstąpienia od zamrażania innych zarodków, ale wtedy metoda miałaby o wiele niższy procent skuteczności. Ten problem natury ideologicznej problem nie występuje w przypadku naprotechnologii. 


Skuteczność naprotechnologii

W sieci możemy znaleźć informacje, że naprotechnologia może być skuteczna dla 40 % niepłodnych par, czyli tych, u których niepłodność ma charakter odwracalny (tych, u których niepłodność nie jest wywołana niewydolnością lub niedrożnością narządów rozrodczych). 


A jak wyglądają wyniki przeprowadzonych już terapii naprotechnologicznych? Według danych opublikowanych w 2004 roku przez prof. Thomasa Hilgersa w The Medical and Surgical Practice of NaProTECHNOLOGY oraz w 2008 roku w publikacji Josepha B. Stanforda, MD, MSPH, Tracey A.Parnella, MD i Phila C. Boyle, MB w czasopiśmie medycznym „Journal of the American Board of Family Medicine": Outcomes From Treatment of Infertility With Natural Procreative Technology in an Irish General Practice*, wyniki te prezentują się następująco: 


Wskaźnik ciąż po leczeniu metodą naprotechnologii z powodu niepłodności, w przedziałach czasowych:


do 12 miesięcy – uzyskano 44% ciąż,

do 24 miesięcy uzyskano 62% ciąż,

w 48 miesięcy od rozpoczęcia leczenia 71%.


Wyniki leczenia, kiedy rozpoznaną przyczyną niepłodności była endometrioza:


45% do 12 miesięcy,

65% do 24 miesięcy,

78% do 36 miesięcy.


Skumulowany wskaźnik ciąż dla pacjentek z zespołem policystycznych jajników:


40% po 12 miesiącach

65% po 24 miesiącach


*źródło: naprotechnologia.wroclaw.pl

zdjęcie: iStock  


Dodał(a): Natalia Fijał , Wtorek 30.08.2016 (aktualizacja: 2016-08-30)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Anonim
Leczę się naprotechnologicznie od roku. Już na pierwszej wizycie zostaliśmy z mężem gruntownie przebadani. Okazało się, że mam PCO, rozchwiane hormony, chorą trzustkę, endometriozę i niedrożny jajowód. W klinice In Vitro powiedzieliby mi, że jedynym wyjściem jest zapłodnienie pozaustrojowe. Na szczęście trafiliśmy do Instytutu Rodziny - tam po kolei zaradzili wszystkim moim problemom (operacyjne bądź farmakologicznie). Wyniki męża - ciężka oligozoospermia - także klasyfikowałby go tylko na In Vitro. Lekarze Napro odkryli jednak, że przyczyną tak słabego nasienia były żylaki powrózka nasiennego. Po ich operacyjnym usunięciu i dodatkowej suplementacji zarówno hormonalnej (clostilbegyt/letrozol) jak i witaminowej (l-karnityna, astaksantyna, koenzym q10, witamina E) wyniki znacznie się poprawiły. Polecam opinie innych par ze strony http://www.naproinfo.pl
Dodano: 2017-04-13 15:16:14 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×