Ludzie, którzy mają dzieci żyją dłużej

Do naprawdę wielu plusów, jakie niesie za sobą posiadanie dzieci możecie dopisać kolejny!

dzieci-dlugosc-zycia.jpgPosiadanie dzieci to wielki dar, radość i szczęście. Chociaż pewnie nikt planując potomstwo nie zastanawia się nad korzyściami, jakie niesie za sobą posiadanie potomstwa, albo przynajmniej nie jest to czynnik decydujący, to w każdym razie trzeba napisać, że plusy są i to liczne. Naprawdę warto mieć dzieci, chociaż czasami, gdy dadzą nieźle w kość, może wydawać Ci się inaczej.

 Zobacz także: Czy warto przekłuwać uszy małym dzieciom?

Badania naukowe opublikowane w Journal of Epidemiology and Community wykazały, że osoby, które są rodzicami żyją dłużej w porównaniu do osób bezdzietnych. Co ciekawe - nie ma znaczenia, czy dzieci są rodzone, czy adoptowane. I w jednym, i drugim przypadku różnice są dość znaczne. 

Naukowcy do analizy wzięli pod uwagę m.in. dane zebrane z duńskich aktów urodzenia i zgonu, terapii wspomagających prokreację i przyjęć do szpitala. 

Zobacz także: Dzieci, które mają psa w domu są mniej narażone na astmę

Różnice w długości życia pomiędzy osobami, które mają dzieci, a tymi, które ich nie mają są dość duże. W przypadku kobiet wygląda to tak, że bezdzietne są cztery razy bardziej narażone na przedwczesną śmierć w stosunku do kobiet, które są matkami. Dodatkowo, u matek adoptowanych ryzyko wcześniejszej śmierci jest dwa razy mniejsze niż u kobiet, które nie mają dzieci.

U mężczyzn bezdzietnych ryzyko przedwczesnej śmierci jest dwukrotnie większe niż u panów, którzy mają dzieci - niezależnie od tego, czy są to dzieci adoptowane, czy własne. 

Z czego mogą wynikać takie różnice w długości życia? Naukowcy nic na ten temat nie napisali, ale każdy, kto ma dzieci może się domyślić przyczyn. Dzieci narzucają pewien schemat życia, często przyczyniają się do tego, że zaczynamy zdrowiej się odżywiać, uprawiamy więcej ruchu i więcej się uśmiechamy i śmiejemy. A przecież, jak wiadomo, śmiech to zdrowie!

Zobacz także: 9 miesięcy po upałach rodzi się znacznie mniej dzieci

    Źródło: MilionKobiet.pl, rynekzdrowia.pl
    Foto: Thinkstock


Dodał(a): Karolina Zdunowska , Sobota 07.11.2015 (aktualizacja: 2015-11-06)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×