Małe, ale wielkie różnice

Szykujesz prezent urodzinowy dla dziecka siostry? Jeśli kupisz misia, możesz być pewna, że dziewczynka go przytuli, nakarmi i ukołysze do snu, a chłopiec...wystrzeli z procy zrobionej z maminej pończochy i krzesła. Dlaczego nasze dzieci zachowują się tak różnie? Czy to kwestia wpływu dorosłych, czy zwykła biologia? I jak je wobec tego wychowywać?

Małe, ale wielkie różnice

Zdaniem psychologów my, dorośli, często nieświadomie inaczej traktujemy dzieci ze względu na płeć. Inaczej oceniamy identyczne zachowanie. Na przykład jeśli płacze chłopiec, mówimy: "Oho, ma charakter!". A jeśli płacze dziewczynka? Żartujemy: "Oj, ale fochy stroi, maruda mała". Dziewczynkom okazujemy też więcej czułości, a od chłopców oczekujemy więcej siły. Problem w tym, że takie podejście może być dla dzieci ograniczające i krzywdzące. Zwłaszcza gdy zaczynają dorastać i okazuje się, że dziewczynkom nie wypada chodzić po drzewach (choć lubią i potrafią), a chłopcom płakać (choć powinni). Wychowane według stereotypów dziewczynki nie pomyślą: "A może by zostać prezydentem". Schowają ambicje na dnie szafy, w której kolekcjonować będą ubrania, by podobać się mężowi, który nauczony męskiej rywalizacji wykasza konkurencję w biznesie. Choć wolałby mieć kwiaciarnię. Warto się przyjrzeć kilku faktom i mitom związanym z płcią maluchów, stylem wychowywania i rolami. I dowiedzieć się, jak najpełniej wspierać rozwój dziecka, nie dając się zwariować całej tej wychowawczej politycznej poprawności.

Feministki kontra geny

Marianne Grabrucker, niemiecka feministka, postanowiła wychować córkę, kupując jej neutralne płciowo zabawki i nie ukierunkowując jej na kobiece role i zachowania. Efekt? Im bardziej matka się starała, tym więcej lalek żądała córka, ignorując podsuwane klocki. Jaki z tego wniosek? Między innymi taki, że rodzice nie mogą tak samo traktować chłopców i dziewczynek, bo oni nie są tacy sami! Dziewczynki zaraz po urodzeniu są znacznie wrażliwsze na dotyk i dźwięk, dlatego np. budzą się i reagują płaczem na hałas, który na chłopcu nie robi wrażenia. Szybciej nawiązują kontakt z otoczeniem, lepiej uczą się mówić. Chłopcy zaś są bardziej aktywni. Okazują większe zainteresowanie tym, co się wokół nich dzieje, mają lepszą koordynację ruchową. Im maluchy starsze, tym tych różnic więcej.

Chłopczyce i wrażliwcy

Jako rodzic musisz zdawać sobie sprawę z różnicy między podążaniem za cechami dziecka i akceptowaniem różnic między synem i córką, a nie świadomym wpychaniem ich w sztywne role płciowe, które po latach mogą odbijać się im czkawką. Do tej drugiej kategorii rodzicielskich zachowań należy wyganianie syna z kuchni (uczysz go, że pewne zajęcia są typowo kobiece) albo komentowanie rozbitego kolana córki "Z tym plastrem to kawalera nie znajdziesz" (dając do zrozumienia, że jako kobieta ma do zaoferowania głównie urodę). Jeśli masz wątpliwości, czy twoje postępowanie zbliża się do tej niebezpiecznej granicy, spróbuj to ocenić. Wypisz cechy, które kojarzą ci się z pojęciami "chłopiec" i "dziewczynka". Nie myśl o konkretnym dziecku Następnie napisz obok imię każdego ze swoich dzieci i wypisz wszystkie ich cechy. Porównaj listę cech "chłopca" z cechami syna (analogicznie postępuj z "dziewczynką" i córką). Za niepokojący sygnał możesz uznać sytuację, gdy twoje dziecko będzie miało wszystkie cechy typowe dla swojej płci żadnej typowej dla płci przeciwnej. Im więcej cech typowych dla chłopców przypisujesz synowi, tym większe prawdopodobieństwo, że za bardzo wzmacniasz w nim ten "samczy" pierwiastek.

Warto pamiętać:

1. Patrz na swoje dziecko nie przez pryzmat płci, ale jego indywidualnych cech. Jeśli córka uwielbia bawić się z chłopcami w wyścigi samochodzików,  zaakceptuj to. Chłopczyce też mają swój wdzięk! Podobnie jak wrażliwi chłopcy, którzy nie perswadują kolegom swoich racji, tłukąc ich klockiem po głowie.

2. Wzmacniaj w dziecku zdolności, które wykazuje, a nie te, które powinno posiadać. Jeśli córka liczy lepiej niż jej starsza siostra, nie bagatelizuj tego dlatego, że (w przeciwieństwie do siostry) buty dobiera pod kątem wygody, nie stylu.


Dodał(a): Edyta Zlomaniec , Poniedziałek 03.10.2011 (aktualizacja: 2012-03-01)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×