Mamo, nie idę do szkoły!

Rok szkolny w pełni. Zarówno rodzice dzieci w początkowych klasach, jak również w tych wyższych spotykają się z problemem niechęci dziecka do pójścia do szkoły. Co może być przyczyną takiego stanu rzeczy i jak sobie z nim poradzić? Zapoznaj się z informacjami, które przygotowałyśmy!

Mamo, nie idę do szkoły!

Mamo, nie idę do szkoły!Badania pokazują, że coraz częściej dzieci nie chce chodzić do szkoły. Zdarza się, że niektórzy rodzice po prostu ulegają swoim pociechom. Warto jednak zbadać przyczyny takiego zachowania i rozwiązać problem.

Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka: lęk przed rozstaniem z rodzicami, poczucie opuszczenia, osamotnienia, brak koleżanek w szkole, niechęć do nauczyciela, brak umiejętności przystosowania się do obowiązków szkolnych (np. siedzenia w ławce), dokuczanie kolegów z klasy, kłopoty z nauką, obawa przed konsekwencjami za swoje złe zachowanie i cała masa innych.

Jak się zachowywać w takich sytuacjach? Najlepiej dokładnie poznać przyczynę problemu! Mamy do wyboru wiele możliwości.

Zacznij od szczerej rozmowy z dzieckiem, poproś żeby opowiedziało o swoich uczuciach, atmosferze w szkole. Zachowaj cierpliwość, bądź wyrozumiała, poświęcaj swojemu dziecku więcej czasu, odrabiaj z nim lekcje, wyrażaj swoją pewność, iż w nie wierzysz.

Jeżeli rozpoznasz, iż przyczyną może być stres, warto wprowadzić w życie dziecka ćwiczenia relaksacyjne. Ważną rolę odgrywa też wysypianie się oraz prawidłowa dieta.

Pamiętaj, że nie możesz dać sobą manipulować. Kontakt ze szkołą, to pierwszy poważny obowiązek dla dziecka i warto aby miało ono jego poczucie. Odpuszczanie w takich sytuacjach może spowodować późniejsze problemy dziecka z komunikacją i nieumiejętnością dostosowywania się do nieznanych okoliczności.

Możemy także udać się do pedagoga, który powinien zaobserwować pewne nieprawidłowości, gdyż to właśnie on przebywa bezpośrednio z dzieckiem w czasie szkolnym. Być może kontakt z nauczycielem pozwoli na rozpoznanie i zaradzenie przyczynom niechęci do uczęszczania na lekcje.

Przyczyną niechęci do szkoły może być również depresja, czy fobia. Wtedy też występują takie zaburzenia jak: wymioty, biegunka, czy bóle brzucha. W takim przypadku należy udać się po pomoc do specjalisty.


Źródło: MilionKobiet.pl
Foto: Thinkstock

Dodał(a): Agnieszka Pulikowska , Poniedziałek 07.10.2013 (aktualizacja: 2013-10-16)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×