Mamo nie wychowuj niejadka

Jeśli Twój maluch nie chce jeść, a jest w dobrej formie, odpuść mu czasem jeden posiłek. Nie obiecuj nagród, żeby zjadł zupkę. Spróbuj sprawić, by polubił ja naprawdę.

Mamo nie wychowuj niejadka

To tylko mały brzuszek

■ Gdy wydaje ci się, że dziecko nic nie je, spróbuj policzyć, ile zjada "na boku".  Zapotrzebowanie energetyczne dwu-, trzy- letniego malca wynosi niewiele ponad 1000 kcal. Dlatego słodki owoc, sok, kilka biszkoptów czy garść chrupek kukurydzianych – dla dorosłej osoby drobiazg – to dla niego posiłek. Gęsty soczek warzywno - owocowy o pojemności 330 ml dostarcza ponad 150 kcal. Nic dziwnego, że maluszek czuje się pełny, gdy wypije go krótko przed obiadem. Jeśli będzie spragniony, lepiej dać mu trochę wody lub herbatki ziołowej, a soczek zostawić na podwieczorek.

■ Ty też czasem nie masz na nic ochoty. Ale dorosły potrafi jeść z rozsądku, małe dziecko – nie. Dlatego gdy twoja pociecha ma gorszy nastrój, postaraj się nie wymagać, by pochłonęła podręcznikową porcję kaszki.

Albo jedzenie, albo zabawa

■ Poznawanie świata jest dla dziecka absorbujące. Zatem jeśli podajesz posiłek w pokoju, w którym reszta rodziny ogląda telewizję lub bawi się z psem, trudno oczekiwać, że malec skupi się na jedzeniu. Ogłoś w domu przerwę w rozrywkach na czas posiłku lub zabieraj malucha do innego pomieszczenia. Jeżeli będziesz konsekwentna, z czasem się do tego przyzwyczai.  

■ To naprawdę koniec posiłku. Gdy młody człowiek stanowczo odmawia dalszego jedzenia, nie biegaj za nim z talerzem. Nie próbuj go dokarmiać za wszelką cenę, np. podczas jego zabawy, bo to wydłuży posiłek w nieskończoność i sprawi, że dziecko nie będzie miało kiedy zgłodnieć.

Gusta się zmieniają

■ Czasem trzeba odpocząć od niektórych smaków. Nie dziw się zatem, gdy pewnego dnia dziecko nie będzie chciało zjeść czegoś, co lubiło do tej pory. Może podawałaś to zbyt często i maluch się znudził, może potrzebuje zmiany smaku?  

■ Oczy też jedzą, więc maluch, tak jak dorosły, chętniej sięgnie po apetycznie wyglądające jedzenie. Apetycznie, czyli zabawnie. Dlatego muchomorek z jajka i pomidora w trawce ze szczypiorku szybciej zniknie w buzi niż zwyczajna sałatka. Tak samo kanapka z szynką ozdobioną buźką z kawałków rzodkiewki. Może się wtedy okazać, że np. nielubiana wędlina jest całkiem smaczna...   

Stresujące nowości

■ Co za dużo, to niezdrowo. Wzbogacanie jadłospisu i przestawianie malucha na "dorosłą" dietę sprawia, że często je on coś nowego. Dzieci lubią eksperymenty, ale nie każda nowa potrawa przypada im od razu do gustu. Lepiej więc podawać nowości w małych porcjach, a jeśli pierwsza degustacja nie wypadnie najlepiej, kolejną odłożyć na jakiś czas.     

■ Najchętniej wciąż to samo. Zwykle maluch na pytanie, na co ma ochotę, odpowiada, że np. na pomidorową. To często reakcja na wprowadzanie nowych składników do jadłospisu. Dziecko może czuć się pewniej, jeśli je coś znanego, co mu naprawdę smakuje i po czym dobrze się czuje. Warto mu na to pozwolić. Jeżeli obawiasz się, że jego dieta stanie się zbyt monotonna, możesz przemycać składniki, które podniosą wartość odżywczą potrawy, np. zmiksować w zupie trochę mięsa, dodać warzywa do pulpetów.   

Razem w kuchni

■ Wspólne gotowanie wciąga. Jeżeli zapytasz dziecko, czy zechce pomóc przy przygotowywaniu posiłku, będzie zachwycone. To nic, że później będziesz musiała uprać zabrudzoną bluzę czy przetrzeć podłogę. Samodzielnie przyrządzone danie smakuje lepiej. Poza tym dzieci lubią być traktowane poważnie.

■ Z mamą przy stole. Postaraj się, by cała rodzina jadła choć jeden posiłek wspólnie. Dla malucha będzie to okazja do obserwacji, jak starsi jedzą, jak się zachowują. Zacznie robić to samo.


Tekst: Iwona Milewska
Konsultacja: Ewa Zygmanowska, dietetyk

Przeczytaj również:

Grzeczne czy przebojowe

Słodki łobuziak czy ADHD

Wszystko w swoim czasie, mamo!Dodał(a): Edyta Zlomaniec , Poniedziałek 01.08.2011 (aktualizacja: 2011-08-01)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (2)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
passionfruit
Mój wciąz by to samo jadł, parówki na okrągło
Dodano: 2011-08-06 21:32:45 Zgłoś nadużycie
kobieta
Wystarczy podejście i cierpliwość.
Dodano: 2011-08-03 09:34:56 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×