Bądźmy świadomymi rodzicami!

Nawet doświadczeni rodzice nie powinni zaprzestawać rozwijania swoich umiejętności wychowawczych. Warto znać różne sposoby rozwiązywania problemów czy radzenia sobie z trudnymi sytuacjami, których zwykle nie brakuje. Można wtedy szybko zmienić strategie działania jeśli okazuje się, że metoda którą właśnie stosujemy jest nie skuteczna. Często też korzystamy ze sposobów przekazanych nam przez naszych rodziców, czy postępujemy z naszymi dziećmi (w mniej lub bardziej świadomy sposób) tak jak nasi rodzice z nami. Nie zawsze jesteśmy z tego zadowoleni, ale jak działać inaczej jeśli nie znamy nic innego?

rodzice

Trzeba też pamiętać, że gdy na świecie pojawia się kolejne dziecko, to wymaga ono nowego podejścia i sposobu wychowania, bo każdy człowiek jest inny. Dlatego jeśli mamy kilkoro dzieci to wychowywanie ich w ten sam sposób, z wykorzystaniem tych samych metod może się nie sprawdzić i możemy bardzo się zdziwić, że cudownie działające do tej pory sposoby, na inne dziecko zupełnie nie działają. Warto wcześniej się na to przygotować.

Rodzice którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę w tej nowej roli powinni pamiętać, aby nie poprzestać na kupieniu wyprawki i udziale w szkole rodzenia. To co dzieje się później wymaga wiedzy i doświadczenia a dzięki wsparciu specjalistów rodzice mogą nabrać pewności siebie i nauczyć się jak szybciej i łatwiej radzić sobie w różnych, często trudnych sytuacjach rodzicielskich. Mimo, że na rynku jest sporo książek, które podpowiadają jak postępować i dają wiele wskazówek to często nie sięgamy po nie, bo brakuje nam na to czasu.

Warto więc korzystać ze spotkań z ekspertami, a jedną z najlepszych możliwości spotkania się z nimi i pogłębienia swojej wiedzy w wielu aspektach dotyczących wychowania są warsztaty.

Jaką wiedzę można zdobywać czy poszerzać na warsztatach

Tematyka warsztatów jest bardzo różnorodna, tak jak i problemy rodziców. Warsztaty mogą dotyczyć problematyki rozstania z mamą, gdy ta musi wrócić do pracy lub tego jak poradzić sobie gdy dziecko ma pójść do przedszkola. Specjaliści pomagają rodzicom doskonalić umiejętności komunikacyjne aby nie popełniać błędów rozmawiając z dzieckiem, uczą jak ważne jest stawianie granic oraz rozwijanie inteligencji emocjonalnej.

Wiedza jaka rodzicom może się przydać może dotyczyć też takich trudnych momentów w życiu dziecka i rodzica gdy pojawia się rodzeństwo, czy rozpoczyna się trening nocnikowy. Są to trudne momenty i gdy rodzic będzie niewłaściwie postępował może doprowadzić do tworzenia się sytuacji konfliktowych czy narastania negatywnych emocji. W przypadku sytuacji, w której pojawia się rodzeństwo może to doprowadzić do rywalizacji i zazdrości, natomiast gdy trening nocniczkowy został źle przeprowadzony może spowodować to blokady psychologiczne u dziecka, które w skrajnych przypadkach mogą wymagać interwencji lekarza.

Dobrze jest wiedzieć jak działać, aby nie doprowadzić do takich sytuacji. Gdy miały już one miejsce dobrze dowiedzieć się co robiliśmy źle, po to by w przyszłości się one nie powtórzyły.

 Warto korzystać z wiedzy doświadczonych specjalistów, z którymi można na miejscu porozmawiać, zadać pytania i rozwiać wątpliwości. Oglądając w telewizji program Superniani i obserwując jej metody, nie mamy okazji do wymiany zdań. Gdy rodzic wie, jak postępować, ma większą satysfakcje widząc efekty swoich działań. A wszyscy lubią jak im coś dobrze wychodzi.

Bądźmy świadomymi rodzicami!

Tekst: Marta Cholewińska-Dacka

Źródło:Rodzicu - podnieś swoje kompetencje


Dodał(a): Magdalena Milewska , Poniedziałek 30.01.2012 (aktualizacja: 2012-01-27)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×