Zabawy z maluszkiem

Główną troską większości świeżo upieczonych rodziców jest zapewnienie dziecku warunków do prawidłowego rozwoju. Najlepiej osiągnąć to poprzez zabawę. Jak jednak bawić się z maluszkiem, który na początku głównie je, śpi i brudzi pieluszkę? W co się bawić? Jakie zabawki są odpowiednie?

Zabawy z maluszkiem

Zabawa powinna przebiegać tak, aby wspólnie z dzieckiem odkrywać świat rozbudzając jego zmysły. Zabawki powinny być bardzo proste, wiele z nich możemy zrobić sami, wykorzystując przedmioty z otoczenia. Jak może wyglądać to wspólne odkrywanie świata?

Pierwsze zabawy

Na początku nie ma zbyt wiele czasu na zabawę, bo maluch zwykle większą część dnia przesypia. Z badań psychologicznych wynika, że największą uwagę noworodka przykuwa ludzka twarz. To na nią najbardziej lubi patrzeć maluch, a nie na zabawki. Dlatego warto często pochylać się nad dzieckiem i do niego mówić. Sprawia to maluszkowi dużo przyjemności i pomaga dobrze poznać najbliższe osoby. Trzeba pamiętać, że noworodek dość słabo widzi, dlatego najlepsza odległość to ok. 20-25 cm od jego buzi. Inną formą zabawy może być masaż. Masowanie pobudza zmysł dotyku, który rozwija się jako pierwszy już w okresie prenatalnym, w ok. 6.-7. tygodniu życia płodowego. Stymulacja tego zmysłu jest bardzo ważna dla prawidłowego rozwoju. Przez kontakt fizyczny zaspokajamy również potrzebę bliskości, która jest dla dziecka równie ważna, jak potrzeba jedzenia.

Kolejne kroki

Dwumiesięczne dziecko obdarowuje rodziców pierwszym uśmiechem. Zaczyna powoli obserwować wszystko, co się wokół niego dzieje. Jednak zbyt wiele bodźców męczy dziecko. Intensywnie kolorowa i głośno grająca zabawka może spowodować "przestymulowanie" dziecka i sprawić, że stanie się ono niespokojne i płaczliwe. Na początku więc lepsze są zabawki mniej kolorowe lub w kolorach kontrastowych: czerń – biel lub czerń – czerwień. Wyraziste i jednocześnie kontrastowe kolory powodują, że dziecko może je dostrzec i skupić na nich wzrok, trenując dzięki temu koncentrację uwagi i wodzenie oczyma.

Prostą zabawkę w postaci książeczki możecie zrobić sami: wystarczy narysować na kartkach np. dużą czarną gwiazdę, szachownicę, koło, lub inne proste kształty, następnie kartki zalaminować. Można też ich brzegi obszyć materiałem, aby dziecko nie skaleczyło się ostrą krawędzią. Tak przygotowane rysunki przymocujcie na sznurku na łóżeczku, nad główką dziecka, aby mogło na nie patrzeć, lub na bokach łóżeczka, zachęcając malucha do obracania się.

Maluszek będzie też świetnie bawił się przy muzyce: możecie mu śpiewać, tańczyć z dzieckiem w ramionach. Ruch, bujanie stymuluje układ przedsionkowy odpowiedzialny m.in. za zmysł równowagi, ważny w kolejnych etapach rozwoju.

Noworodek staje się niemowlakiem

Trzymiesięczne dziecko zaczyna być coraz bardziej komunikatywne. Nasz niemowlaczek uwielbia się śmiać i zaczyna już głuszyć, gaworzyć. Warto podtrzymywać taką rozmowę. Można do niej wykorzystać pacynkę, np. czarno-białą zebrę, która może bardziej przyciągać uwagę niż kolorowa. Malucha zainteresuje, gdy będziecie wydawać dźwięki różnych zwierzątek, a już niedługo sam zacznie Was naśladować. Może zacząć powtarzać proste czynności mimiczne tj. otwieranie i zamykanie buzi, wysuwanie języka.

Dziecko odkrywa też, że ma rączki i nóżki i chętnie je ogląda. Można mu kupić "grzechoczące skarpetki", dzięki którym będą one bardziej zauważalne. Chętnie chwyta zabawki (choć jeszcze dość nieporadnie), wyciąga po nie rączki, ale działania te nie są jeszcze celowe. Warto dawać mu do rączek zabawki, pamiętając, aby nie były za duże (żeby łatwo było dziecku je chwycić) oraz nie za małe (aby ich nie połknęło), dzięki temu rozwija umiejętności manualne. W tym okresie dzieci bardzo lubią zabawy dotykowe. Można do nich wykorzystać pędzelek do makijażu, specjalnie kupiony dla dziecka czy kolorowe piórko i delikatnie muskać dziecko po całym ciałku.

Ciekawa też jest zabawa z różnymi dźwiękami: grzechotki, dzwoneczki, stukanie, szeleszczenie folią termiczną (trzeba pamiętać, aby nie wprowadzać wszystkich dźwięków na raz). Instrumenty możecie przygotować sami, np. wykorzystując plastikową butelkę, do której można nasypać suchy ryż, fasolę lub groch. Pamiętajcie o odpowiednim zabezpieczeniu butelki przed odkręceniem się, tym bardziej, że maluszek wszystko wkłada do buzi, badając w ten sposób otoczenie.

Niemowlak staje się coraz bardziej ruchliwy

Niemowlak zadziwia rodzica coraz to nowymi umiejętnościami. Mając cztery miesiące potrafi już dość długo utrzymać główkę, gdy jest ułożony na brzuszku. Jest to ważne ćwiczenie, bo wzmacnia mięśnie karku i rączek niezbędne do nauki pełzania, a później raczkowania (choć niektóre dzieci omijają ten etap rozwoju ruchowego). Aby wspierać te umiejętności można układać dziecko na dmuchanej zabawce - walcu i delikatnie turlać na nim dziecko, do przodu i do tyłu. Dzięki takiej zabawie nie tylko wzmacniają się mięśnie, ale również rozwija się propriocepcja, czyli zmysł informujący mózg o położeniu ciała.

Niemowlak w tym okresie może zacząć przekręcać się z boku na bok, następnie z brzuszka na plecy i odwrotnie (choć niektóre maluszki opanowują tę umiejętność nieco później). Aby wspierać zdobycie tej umiejętności pobawcie się w turlanie na kocyku: ułóż dziecko na kocyku, najlepiej na miękkiej powierzchni. Złap za dwa rogi po jednej stronie koca (tej bliżej dziecka) i podnieś je do góry. Dziecko przetoczy się, a następnie złap za rogi po drugiej stronie. Takie turlanie możesz powtórzyć kilka razy.

Dziecko chwyta zabawki w sposób coraz bardziej celowy. Gdy schwyta leżącą w zasięgu ręki dobrze mu znaną zabawką, wie jak się nią bawić i potrząsa nią, aby wydawała dźwięki. Jest coraz bardziej ciekawe otaczającego świata i dlatego warto spacerować z dzieckiem na rękach, opowiadając mu o otaczających przedmiotach. Wzrok coraz bardziej się wyostrza i jest w stanie coraz więcej dostrzec. A gdy ułożymy dziecko przed lustrem, będzie z ciekawością obserwować swoje odbicie, choć nie ma jeszcze świadomości, że widzi siebie.

Zabawy z pięciomiesięcznym maluchem

Część dzieci w tym wieku zaczyna powoli się przemieszczać, zwykle w postaci bardzo powolnego pełzania czy poruszania się poprzez turlanie. Można wspierać te umiejętności np. dzięki zabawie w dżdżowniczkę. Polega ona na tym, że dziecko układamy na brzuszku, przed dzieckiem w odległości nieco większej niż zasięg jego rączek kładziemy zabawkę – motywator. Jedną rękę układamy przy nóżkach dziecka tworząc "mur", od którego dziecko będzie mogło się odpychać i przesuwać do przodu. Tą zabawę można proponować już młodszemu dziecku, w zależności od jego umiejętności.

Inną zabawą, którą dzieci bardzo lubią, jest zabawa w "akuku". Już młodsze dzieci lubią zakładać sobie pieluszkę na głowę. Z wiekiem zabawa w "akuku" przybiera coraz bardziej wyszukane formy. Nawet kilkunastomiesięczne dzieci lubią się w nią bawić. Dzięki tej zabawie dziecko zaczyna rozumieć pojęcie stałości przedmiotu czyli to, że gdy przedmiot znika z zasięgu wzroku, to nie znika na zawsze, lecz można go znaleźć np. pod kocykiem. Umiejętność ta zaczyna rozwijać się między 7. a 8. miesiącem życia i niektóre dzieci są już w stanie znaleźć ukrytą pod kocykiem zabawkę. Warto też bawić się w zabawy zaproponowane wcześniej. Z czasem ich poziom trudności będzie rósł, wraz z naszym dzieckiem.

W kolejnych miesiącach dziecko będzie coraz częściej zaskakiwało rodziców, pokazując niemal codziennie jakąś nową umiejętność. Ważne, aby je dostrzegać, wspierać dziecko w ich doskonaleniu i uczestniczyć wspólnie z nim w odkrywaniu świata.


Tekst: Marta Cholewińska-Dacka

                                                                                                                     Źródło:           

Zabawy z maluszkiem


Dodał(a): Magdalena Milewska , Poniedziałek 28.11.2011 (aktualizacja: 2011-11-25)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (2)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
MKaluta
a my z naszym 10 miesiecznym synkiem jezdzimy do wrocławskiego parku Loopys World w dzielnicy bielany wrocławskie i jestesmy bardzo zadowoleni z poziomu oferowanej rozrywki a także samego parku i podejścia do klienta, generalnie mocno polecam!
Dodano: 2012-11-05 14:47:14 Zgłoś nadużycie
Michal
http://zdrowo-wesolo-aktywnie.blogspot.com/
Dodano: 2011-11-28 12:31:03 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×