Zawód rodzic

Jak każdy rodzic zastanawiasz się co jest najlepsze dla Twojego dziecka? Dowiedz się jak możesz podnieść kompetencje wychowawcze.

Zawód rodzic


 Czy instynkt rodzicielski wystarczy, by wychować dobrego człowieka?

Jeśli wcześniej nie zajmowaliśmy się dziećmi, a mając swoje, świetnie sobie radzimy z opieką nad nimi, to pewnie działa instynkt rodzicielski. Jednak zajmowanie się dzieckiem nie należy do najprostszych rzeczy na świecie (mimo, że pozornie może się tak wydawać). Gdyby tak było, to Superniania nie musiałaby tak często interweniować! Rodzice po narodzinach dziecka nie zawsze wiedzą co robić, mimo że zaliczyli wszystkie obecności w szkole rodzenia. O ile jednak karmienie czy przewijanie dziecka jest zadaniem w miarę "technicznym", o tyle radzenie sobie z 2-3 latkiem jest już nie lada wyzwaniem intelektualnym. Potem jest tylko trudniej… Jak radzić sobie z histeriami dziecka w sklepie, czy agresją okazywaną innym dzieciom? Jak sprawić, by nasz energiczny maluch choć na chwilę chciał usiąść i czymś się sam zająć? Jak go wesprzeć, gdy jest wstydliwy i boi się innych osób? Gdzie szukać rozwiązań w takich sytuacjach? Skąd ja-rodzic mam wiedzieć jak w danej sytuacji jest najlepiej zareagować i czy to co robię instynktownie, jest na pewno właściwe? Czy mogę to robić inaczej?

Po co edukować się w wychowywaniu dziecka?

Nie raz jako matka niepewnie czułam się w problematycznej sytuacji z dzieckiem i analizowałam swoje automatyczne reakcje zastanawiając się nad ich poprawnością. Czy to oznacza, że brak mi instynktu i jestem złym rodzicem? To tak jakby zapytać, czy pracownik, który zna swoje niedoskonałości i chce się szkolić, by rozwijać własne umiejętności, jest gorszy niż ten, co siedzi cicho i udaje że zjadł wszystkie rozumy? Nic podobnego! Wiemy przecież, że ceni się ludzi, którzy się dokształcają i rozwijają swoje zdolności. Czy wychowania dzieci można więc uczyć się od specjalistów?

Wielu psychologów twierdzi, że tzw. instynkt macierzyński czy rodzicielski nie istnieje i że człowiek w odróżnieniu do zwierząt wielu czynności związanych z opieką nad dzieckiem i jego wychowaniem musi się po prostu nauczyć. Zwierzęta drogą ewolucyjną uzyskują wiedzę na temat tego jak zajmować się potomstwem. Nikt nie uczy wcześniej ptaka, że musi ogrzewać pisklęta w gnieździe aby przeżyły, jak ochraniać je przed drapieżnikami i tego, jak często je karmić. Człowiek taką wiedzę musi zdobyć.

Co mówią badania o kompetencjach wychowawczych rodziców?

Nie dawno zostały opublikowane badania przeprowadzone na zlecenie Rzecznika Praw Dziecka i Fundacji Kidprotect.pl, którzy są organizatorami programu "Mądrzy rodzice". Z badań wynika, że jest wiele do zrobienia. Rodzice odpowiadali na 38 pytań ankiety dotyczącej postaw rodziców i ich sposobów reagowania w różnych sytuacjach, które mogą się pojawić oraz na pytania dotyczące wielu podstawowych umiejętności, które dziecko zdobywa w określonym wieku. W badaniu wzięło udział 1001 osób. Aż 41% uczestników uzyskało ocenę mierną, a przynajmniej dobrą zaledwie 8%! Ocenę niedostateczną dostało aż 17% uczestników badania. Nie oznacza to jednak, że tak wielu mamy w Polsce złych rodziców lecz o tym, że rodzice powinni świadomie podejść do kwestii wychowywania dzieci i zadbać o odpowiedni poziom swoich kompetencji wychowawczych.

Tekst:  Marta Cholewińska-Dacka

Źródło:Zawód rodzic


Dodał(a): Magdalena Milewska , Poniedziałek 16.01.2012 (aktualizacja: 2012-08-23)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×