Mięśniaki macicy a macierzyństwo

Mięśniaki macicy mogą działać na płodność kobiety, powodując np. problemy z zajściem w ciążę lub jej prawidłowym przebiegiem. Zapoznajcie się informacjami na ten temat!

Mięśniaki macicy a macierzyństwo

Mięśniaki macicy a macierzyństwo


Mięśniaki macicy a szansa na macierzyństwo


Decyzje o macierzyństwie podejmujemy coraz później. Niektóre kobiety nie mają świadomości, że ich problemy z zajściem w ciążę mogą być związane z mięśniakami macicy. Obecnie ta diagnoza nie oznacza końca marzeń o posiadaniu dzieci, jednak warto wiedzieć jakie może mieć ono wpływ na przyszłe matki.

Mięśniaki macicy a planowanie ciąży

Jeżeli badanie wykaże, że zmiany są małe, nie powodują dolegliwości, a ich położenie nie będzie zagrażało rozwojowi płodu, można rozważyć zajście w ciążę nie zważając na mięśniaki. Warto jednak wiedzieć, że te zmiany mają tendencje do szybszego rozwoju w okresie ciąży, więc lekarze mimo wszystko zalecają ich usuniecie zanim dojdzie do zapłodnienia. Wykonuje się wtedy operację oszczędzającą, czyli wyłuszcza mięśniaki zachowując całą macicę. Alternatywą jest przeprowadzenie terapii farmakologicznej octanem uliprystalu, co jest mniej inwazyjne od operacji i zalecane przede wszystkim młodym kobietom, które jeszcze nie rodziły. Leczenie trwa około 3 miesięcy.

Mięśniaki macicy a przebieg ciąży

Mięśniaków macicy nie usuwa się w trakcie ciąży. W przypadku ich odkrycia w czasie jej trwania pacjentka musi przebywać pod ścisłą opieką lekarza ginekologa, ponieważ wtedy zazwyczaj ulegają powiększeniu  i w zależności od lokalizacji mogą komplikować jej przebieg. Problem ten pojawia się kiedy rosnące zmiany zabierają miejsce przeznaczone dla płodu, utrudniają prawidłowy rozwój dziecka i doprowadzają do sytuacji, w której jest ono mniejsze niż powinno być w danym tygodniu ciąży. Liczne lub duże mięśniaki mogą również zwiększać ryzyko porodu przedwczesnego ze względu na wyzwalanie skurczów mięśnia macicy. Najmniejszym zagrożeniem dla ciąży są mięśniaki, które rosną na zewnątrz macicy, uwypuklając się w kierunku jamy brzusznej, gdyż mogą jedynie powodować ból związany z uciskiem sąsiednich narządów np. na jelita. Są też mięśniaki, które nie zaburzają rozwoju płodu, ale czasem stanowią przeszkodę dla porodu naturalnego.

Mięśniaki macicy a macierzyństwo

Mięśniaki macicy a macierzyństwo


Mięśniaki macicy a poród i połóg

Małe mięśniaki z reguły nie utrudniają przebiegu porodu. W przypadku guzów o większych rozmiarach oraz tych umiejscowionych w dolnej części macicy mogą nastąpić komplikacje w porodzie naturalnym. Ze względu na obecność mięśniaków niejednokrotnie konieczne jest zakończenie ciąży drogą cesarskiego cięcia. Podczas jego wykonywania z zasady nie usuwa się mięśniaków. Po zakończeniu połogu, lekarz ocenia wielkość guzów - istnieje prawdopodobieństwo, że mogą się one w tym czasie znacznie zmniejszyć. Po 6 tygodniach należy podjąć decyzję o formie leczenia lub obserwacji mięśniaków. Dalsze postępowanie zależy oczywiście od wielkości guzów, lokalizacji, powikłań, jakie wystąpiły w ciąży oraz od planów rozrodczych kobiety. Usunięcie mięśniaków macicy teoretycznie nie powinno mieć większego wpływu na kolejną ciążę, lecz nie ma gwarancji, że problem ten w przyszłości nie będzie powracał.

Mięśniaki macicy stanowią ryzyko dla rozwoju ciąży, ale nie jest ono regułą. Może zdarzyć się, że mimo obecności mięśniaków ciąża u pacjentki będzie przebiegać zupełnie prawidłowo. Ważne jest częste monitorowanie za pomocą badania USG wielkości mięśniaków oraz rozwoju płodu. Dokładne określenie wielkości i lokalizacji guzów czasami determinuje sposób oraz termin rozwiązania ciąży. U pacjentek, które jeszcze nie rodziły, najbezpieczniejsza wydaje się terapia farmakologiczna octanem uliprystalu, szczególnie, jeśli guzki nie osiągnęły jeszcze dużych rozmiarów - mówi prof. dr hab. n. med. Grzegorz Jakiel, ginekolog, ekspert programu "Zdrowa ONA".

Rozpoznanie mięśniaków w ciąży zazwyczaj budzi duży niepokój kobiety. Zamiast cieszyć się z nadchodzącego macierzyństwa zaczyna się ona obawiać komplikacji związanych z przebiegiem ciąży, rozwojem dziecka oraz samym porodem. Z kolei u pań, które jeszcze nie mają doświadczeń porodowych, pojawia się lęk dotyczący niepłodności, obawa, że nie będą mogły mieć dzieci w przyszłości. Niepokój i lęk karmi się tym, co niejasne i niesprawdzone. W takiej sytuacji konieczne jest konsultowanie swoich obaw ze specjalistą, aby mieć odpowiednie spojrzenie na swoją sytuację. Poza tym warto poszukać kobiet, które pomimo tego schorzenia zostały szczęśliwymi matkami - trochę w myśl zasady, że „nikt nie zrozumie kobiety lepiej niż inna kobieta”. Taka grupa wsparcia może mieć dla osoby chorej duże znaczenie terapeutyczne - mówi Dorota Gromnicka, psycholog, ekspert programu "Zdrowa ONA".

Pamiętajcie, że kobiety nie pozostają z tym problemem same i nie tylko one chorują. Gwiazdy coraz chętniej dzielą się swoimi dolegliwościami chociażby na serwisie Instagram, jak to robi np. Doda, która ostatnio prezentowała zdjęcie leków, jakie obecnie przyjmuje, ponieważ przeziębiła się, lecz jest znana również z problemów z kręgosłupem.Zobaczcie także galerię gwiazd z dziećmi:Źródło: Mat. prasowe
Foto: ShutterstockDodał(a): Agnieszka Pulikowska , Czwartek 26.06.2014 (aktualizacja: 2014-06-26)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×