Mokry kłopot

Na wakacjach mój czteroletni syn zaczął się moczyć. I dotąd problem nie zniknął. Nie chce więc chodzić do przedszkola, bo boi się, że znowu nie zdąży pójść do toalety i dzieci będą się z niego śmiały.

Mokry kłopot

Zdaniem psychologa:

Około czwartego roku życia u niektórych dzieci pojawia się tzw. wtórne moczenie. Psychoanalitycy twierdzą, że jest to rytualne pożegnanie się z niemowlęctwem. Ale dla twojego synka takie wyjaśnienie nie ma żadnego znaczenia. On musi poradzić sobie z lękiem przed ośmieszeniem się. Jak mu pomóc? Zacznij od odwiedzenia pediatry, by wykluczyć somatyczne podłoże moczenia się. Bo może się okazać, że synek ma problem z pęcherzem  i potrzebne będzie leczenie. Czasami warto też wykorzystać efekt placebo – przez jakiś czas podawaj chłopcu np. witaminy dla dzieci, tłumacząc, że to rozwiąże jego wstydliwy kłopot. Warto też wspólnie z dzieckiem zastanowić

się, co zrobić, aby w przedszkolu nie przytrafiła mu się wpadka. Porozmawiaj z wychowawczynią i poproś, aby przez jakiś czas dyskretnie przypominała chłopcu o pójściu do toalety. Na wszelki wypadek przygotuj synkowi kilka zestawów ubrań na zmianę i pokaż, jak dyskretnie, na osobności, zmieniać bieliznę.Najważniejsze, abyś nie bagatelizowała problemu i wspierała syna, tłumacząc, że razem znajdziecie w końcu rozwiązanie.

Ekspert Olivii: Ewa Klepacka - Gryz, psycholog

Przeczytaj również: 

Wielkie wyzwanie dla 10-latka

Alergia na pleśń

Jak wzmocnić kości
Dodał(a): Magdalena Milewska , Piątek 18.11.2011 (aktualizacja: 2011-11-24)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×