Picie alkoholu w ciąży wcale nie jest takie złe?

Gdyby ktoś z nas zobaczył kobietę w zaawansowanej ciąży, która pije alkohol, z pewnością nie pomyślałby o niej, że jest troskliwą mamą, która dba o swoje nienarodzone jeszcze maleństwo. Nauka jednak pokazuje, że fakty są zupełnie inne...

Picie alkoholu w ciąży wcale nie jest takie złe?

Picie alkoholu w ciąży nie jest takie złe?

W naszej świadomości i kulturze, kobieta, która zachodzi w ciążę, powinna zupełnie zrezygnować z używek, zwłaszcza z alkoholu. Nie do pomyślenia jest, by przez czas, kiedy nosi pod sercem dziecko, wzięła do ust alkohol. Okazuje się, że jednak nauka wcale nie potwierdza tego, że picie zaszkodzi dziecku. Czy zatem lampka wina do obiadu wypita przez kobietę w zaawansowanej ciąży może być czymś dobrym?

Według najnowszych badań Amerykańskiego Centrum Kontroli Chorób aż 14 procent kobiet od 35 do 44 roku życia przyznaje się do umiarkowanego picia podczas ciąży. Nie wprowadzając rozgraniczenia wiekowego, jest to aż 7,6 procent z wszystkich kobiet w ciąży. Przeprowadzone badania pokazały także, że picie alkoholu podczas ciąży jest bardziej powszechne wśród kobiet pracujących i posiadających wyższe wykształcenie – przyznaje się do tego aż 10 procent z nich.

Picie alkoholu w ciąży wcale nie jest takie złe?

Wiele z przeprowadzonych dotąd badań naukowych na całym świecie pokazuje, że umiarkowane picie alkoholu podczas ciąży, nie szkodzi ani dziecku, ani matce.  Danish National Birth Cohort, w 2012 roku podało, że picie od 1 do 8 drinków tygodniowo podczas ciąży, wcale nie wpływa negatywnie na neurologiczne uwarunkowania dzieci. Natomiast naukowcy z Australii oraz Wielkiej Brytanii, którzy śledzili rozwój dzieci do 14 roku życia, podali, że umiarkowane picie alkoholu podczas ciąży nie powoduje wad wrodzonych, ani długotrwałych problemów behawioralnych. Te same badania pokazały też jednak, że nadmierne picie podczas ciąży ma szkodliwy wpływ na czynności poznawcze i ogólny rozwój dziecka.

Z przeprowadzonych badań wynika zatem, że kieliszek wina do obiadu, czy jeden drink na imprezie urodzinowej u znajomych, wcale nie są powodem do tego, by przyszła mama miała wyrzuty sumienia lub zamartwiała się o zdrowie swojego maleństwa. 

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Shutterstock.com


Dodał(a): Paulina Lęcznar , Czwartek 23.10.2014 (aktualizacja: 2014-10-23)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×