Plecak szkolny - ile powinien ważyć, aby nie szkodził dziecku?

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego pojawia się także problem ze zbyt ciężkim plecakiem, pod którym dzieci często się uginają. Sprawdźcie, ile powinien on ważyć, aby nie zagrażał zdrowiu dziecka.

Plecak szkolny - ile powinien ważyć, aby nie szkodził dziecku?

Od dawna głośno mówi się o tym, że dzieci noszą zbyt ciężkie plecaki, które w konsekwencji powodują m.in. wady postawy u naszych pociech. Warto przy tym kontrolować ile waży tornister dziecka. Czasem oprócz książek, maluchy zabierają do szkoły niepotrzebne zabawki, które tworzą kolejne kilogramy.

Zobaczcie także: Wysportowane dzieci lepiej radzą sobie z matematyką

Krajowy Konsultant w dziedzinie Pediatrii zaleca, aby tornister nie ważył więcej niż 10% masy dziecka. Plecak powinien także mieć szerokie szelki, dodatkowo usztywnioną część przylegającą do pleców oraz równomiernie rozłożony ciężar.

Co prawda szkoła powinna umożliwić uczniom pozostawianie na jej terenie części potrzebnych podręczników i przyborów, lecz nie wszystkie placówki posiadają przystosowane do tego szafki.

Ramiona nie są stworzone do tego, aby wieszano na nich ciężary - podkreśla dr Elise G. Hewitt z American Chiropractic Association's Pediatrics Council w rozmowie z "The Huffington Post".

Należy przy tym przypominać dzieciom, że nie można nosić plecaka na tylko jednym ramieniu.

Dziecko nie powinno także unikać zajęć z wychowania fizycznego. Ponadto rodzice powinni pamiętać o przygotowaniu prawidłowego miejsca do pracy dla dziecka na m.in. odrabianie lekcji.Zobaczcie także:Foto: Shutterstock

Dodał(a): Natalia , Wtorek 01.09.2015 (aktualizacja: 2015-09-01)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Kasandra31
Niestety często plecaki naszych dzieci są zbyt ciężkie, ale dzisiaj warto także zwracać uwagę na to, aby były one praktyczne jak chociażby produkty z Brytyjki http://www.brytyjka.pl/plecaki-szkolne-cat-19.html . Można tam kupić oryginalne produkty, które są do nas sprowadzane z Wielkiej Brytanii, a wśród nich dostępna jest m.in. bardzo dobra marka Atmosphere. Dzisiaj wiadomo, producent też jest ważny, zwłaszcza dla nastolatków.
Dodano: 2016-02-13 22:35:34 Zgłoś nadużycie