Lista produktów, którymi nie wolno karmić małych dzieci

Dieta Twojego dziecka ma ogromny wpływ na jego rozwój i samopoczucie. Zobacz, których produktów lepiej unikać!

karmieniedziecka.jpg

Prawidłowe odżywianie dziecka jest istotne na każdym etapie jego życia. Na rynku dostępnych jest tyle produktów dla maluchów, że trudno za każdym razem zastanawiać się, czy wszystko, co dajemy dzieciom, na pewno jest dla nich dobre. Istnieje jednak kilka składników, które lepiej omijać. Oto produkty, których lepiej nie podawać dzieciom:

1. Parówki. Dzieci bardzo je lubią, a rodzice chętnie je kupują. To szybki i sycący posiłek, jednak zanim sięgniesz po nie następnym razem, zastanów się dwa razy. Główny składnik parówek to MOM czyli mięso oddzielane mechanicznie... Takie parówki zawierają około 40 % tłuszczu i mogą szybko doprowadzić do otyłości. Jeśli mimo wszystko chcesz podawać dziecku parówki, wybierz takie, które zawierają 90 % mięsa- na tym produkcie nie warto oszczędzać!

2. Mleko. Małe dzieci nie powinny pić krowiego mleka- zawiera ono liczne proteiny, których nie powinno przyjmować dziecko. Oczywiście w pewnym momencie możesz zacząć je podawać, jednak w przypadku niemowlaka lepiej pozostać przy specjalnym mleku przeznaczonym dla najmłodszych. Pamiętaj, że podgrzewanie mleka sprawia, że traci ono wszystkie składniki odżywcze!

3. Jajka. Kilkumiesięczne dziecko może zjeść jedynie jajko na twardo. Dziecku lepiej podawać żółtko niż białko, które zawiera proteiny, podobnie jak mleko.

4. Soki owocowe. Dziecko powinno pić je w rozsądnych ilościach. Do szóstego miesiąca życia najlepiej podawać 60 ml soku dziennie. Dużo lepsza dla dziecka będzie woda z dodatkiem owoców czy herbatka.

5. Cukier i sól. Małe dzieci powinny raczej unikać przypraw. Podawanie dzieciom poniżej pierwszego roku życia dużych ilości cukru może zahamować wyżynanie się pierwszych ząbków. Nie przesadzaj także z solą- może zacząć odkładać się w nerkach malucha.

6. Truskawki. Dzieci je uwielbiają, jednak powinny spożywać je w małych dawkach. Truskawki zawierają kwasy, które mają zły wpływ na pracę jelit i żołądka malucha. Mogą także wywołać potówkę.

7. Gazowane napoje. Możesz dać dziecku spróbować gazowanej wody, jednak słodkie, gazowane napoje nie mają w sobie nic wartościowego. Tego typu napój to nic innego niż mieszanka sztucznych dodatków!

8. Miód. Nie podawaj go dziecku przed ukończeniem pierwszego roku życia. Miód zawiera bakterię Clostridium botulinum, która może spowodować u malucha zaburzenia widzenia, paraliż nóg czy tułowia! Nie można jednak zapominać o pozytywnych właściwościach tego produktu. Ponad rocznemu dziecku możesz spokojnie podać przekąskę z dodatkiem miodu. Pamiętaj, aby miód był zawsze naturalny.

Zdjęcie: iStock

ID galerii:2437


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Poniedziałek 09.01.2017 (aktualizacja: 2017-01-09)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Anonim
Do 6miesiaca życia dziecko powinno pic tylko mleko mamy lub mleko modyfikowane. O sokach należy zapomnieć. Dlaczego tylko żółtko podawać? Czy ten artykuł pisał jakiś dietetyk dzieciecy??
Dodano: 2017-01-09 12:38:14 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×