Poradzisz sobie z gorączką

Zbliża się wieczór, a ty z coraz większym niepokojem przyglądasz się dziecku. Coś jest nie tak. Maluch wygląda i zachowuje się inaczej niż zazwyczaj: ma szkliste oczy, szybszy oddech, jest pobudzony albo apatyczny. Dotykasz rozpalonego czoła malca i już wiesz. Ma gorączkę. Co teraz?

Poradzisz sobie z gorączką

Dzwonić do lekarza czy podać maluchowi leki przeciwgorączkowe? Jaki lek: w czopku czy w syropie? Może zrobić kąpiel ochładzającą? Albo czekać, aż gorączka sama minie?

Gorączka sygnałem obrony organizmu

Przede wszystkim postaraj się spokojnie ocenić sytuację – dziecku na razie nic poważnego nie grozi. Gorączka zazwyczaj nie jest niebezpieczna – po prostu sygnalizuje, że organizm dziecka broni się przed atakiem zarazków. Gdy już opanujesz drżenie rąk i utulisz malca, przystąp do działania.

ZMIERZ TEMPERATURĘ

Najłatwiej i najszybciej będzie, jeśli wykorzystasz elektroniczny termometr wkładany do ucha. Pomiar trwa chwilę i jest bardzo dokładny. Ale pamiętaj, że temperatura ciała mierzona w uchu (podobnie temperatura mierzona w odbycie) jest o 0,5 stopnia wyższa niż pod pachą. Od uzyskanego wyniku odejmij więc te pół stopnia. Niemowlęciu możesz też zmierzyć temperaturę w odbycie zwykłym termometrem elektronicznym, a starszemu dziecku pod pachą (termometry rtęciowe są wycofywane ze sprzedaży w aptekach. Jeśli masz taki w domu, najlepiej zapytaj w aptece, gdzie można go oddać do utylizacji).

Termometry elektroniczne podają wynik po mniej więcej minucie. Zapisz godzinę i wynik pomiaru. Informacja taka może się przydać podczas późniejszej rozmowy z lekarzem. Dziecko ma stan podgorączkowy (jak gdyby alarmowy), jeśli ma 37 stopni C. Każdy wynik powyżej 37,5 stopnia C oznacza gorączkę. Jeśli malec ma podwyższoną temperaturę, a nie skończył jeszcze 6miesięcy, dzwoń do lekarza (dla tak maleńkich niemowląt gorączka może być niebezpieczna, bo nie mają jeszcze w pełni rozwiniętego układu termoregulacji). Gdy dodatkowo dziecko wymiotuje, ma biegunkę, odmawia jedzenia i picia, jedź z nim do szpitala, ponieważ może błyskawicznie się odwodnić.

Sama zacznij w domu obniżać gorączkę, jeśli maluch skończył już 6 miesięcy (ale nie ma jeszcze roku),a ma temperaturę powyżej 38 st. C. Starszemu dziecku (powyżej roku) zacznij zbijać gorączkę, gdy ta skoczyła powyżej 38,5 st. C. Takie wskazania termometru alarmują, że temperatura wzrosła za bardzo i zamiast pomagać organizmowi, tylko go osłabia. A u malutkich dzieci (lub u dzieci ze skłonnością dziedziczną) może wywołać drgawki gorączkowe. Jeśli natomiast gorączka nie przekracza stanu alarmowego, uzbrój się w cierpliwość i nie obniżaj jej. Warto dać organizmowi szansę, żeby w takich gorących, bojowych warunkach białe ciałka krwi zniszczyły tyle nieprzyjacielskich zarazków, ile się da. Ale uwaga! Czujnie obserwuj dziecko, patrz, jak się zachowuje, i co pół godziny sprawdzaj, czy gorączka nie rośnie. U małych dzieci temperatura może podskoczyć błyskawicznie.

Każde dziecko choruje inaczej. Reaguj adekwatnie do stanu malucha. Jeśli mimo niskiej gorączki widzisz, że dziecko źle się czuje, dzwoń do lekarza.

Poradzisz sobie z gorączką
OBNIŻ GORĄCZKĘ, stosując zimne okłady na łydki, przedramiona i kark albo ochładzającą kąpiel. Pamiętaj, że woda do takiej kąpieli nie może być zimna! Ma być tylko o jeden stopień niższa od temperatury ciała dziecka (kiedy dotkniesz wody, powinna być ciepła). Po takich zabiegach wytrzyj malca, ubierz w bawełnianą piżamę i przykryj lekkim kocem. Jeśli naturalne metody nie skutkują, podaj malcowi leki przeciwgorączkowe. Jest ich mnóstwo w aptekach, ale zazwyczaj zawierają jeden z dwu składników – paracetamol albo ibuprofen. Pamiętaj, że musi upłynąć pół godziny, zanim lekarstwo zacznie działać. Leki z paracetamolem podaje się co 4-6 godzin, a z ibuprofenem co 6-8 godzin.

UWAGA: Lek w czopku wchłania się szybciej i lepiej niż podany doustnie (trafia bowiem bezpośrednio do krwiobiegu), jest też lepszą alternatywą, jeśli dziecko wymiotuje. Ale gdy malec ma biegunkę – podaj mu syrop.

NIE PRZEDAWKUJ LEKÓW

Lekarstwa podaje się zgodnie ze wskazaniami lekarza lub instrukcją na ulotce. Zazwyczaj odmierza się 10-15 mg preparatu na kilogram wagi ciała. Nie wolno jednak przekroczyć dawki 65 mg/kg na dobę. Jeśli widzisz, że lek nie działa – czyli minęło ponad pół godziny, a gorączka nie spada albo rośnie – możesz podać kolejny lek, ale koniecznie z innej grupy! Wiele preparatów zawierających paracetamol nosi różne nazwy, np. Efferalgan, Calpol, Panadol etc., ale mają ten sam składnik! Nie możesz ich łączyć. Możesz za to w krótszym odstępie czasu podać lek z innym składnikiem – ibuprofenem (Ibufen, Nurofen etc).

Dzieciom do lat 12 nie daje się aspiryny! Może bowiem spowodować rzadkie, ale groźne powikłanie – tzw. zespół Reye'a. Daj dziecku pić, ale nie zmuszaj do jedzenia. Podwyższenie temperatury ciała powoduje przyspieszenie tętna i oddechu. Malec poci się. Często podawaj mu więc w niewielkich ilościach do picia wodę, herbatki ziołowe albo owocowe, niemowlę zaś częściej przystawiaj do piersi. Natomiast jeśli dziecko nie chce jeść, nie dawaj mu jedzenia. Teraz organizm jest zajęty walką z infekcją i szkoda mu czasu oraz energii na trawienie pokarmu.

Zadzwoń do lekarza natychmiast, jeśli twoje dziecko:

- jest nienaturalnie senne, ma problemy z oddychaniem (mogą to być objawy zapalenia opon mózgowych lub krtani);
- miało już kiedyś drgawki gorączkowe;
- ma gorączkę dłużej niż trzy dni (świadczy to o tym, że organizm nie radzi sobie z chorobą sam, wzrasta ryzyko wtórnego zakażenia bakteryjnego).

Czy gorączka zawsze oznacza chorobę?

Niekoniecznie. Ośrodek termoregulacji w mózgu małego dziecka nie jest jeszcze w pełni dojrzały i malec może zareagować podwyższoną temperaturą na jakąś stresującą albo emocjonującą sytuację. Często rodzice są zaskoczeni, bo dzieci niespodziewanie dostają gorączki przed swoimi urodzinami, świętami albo wyjazdem na wczasy! To nerwy rodziców, bieganina w domu, zmiana codziennego rytuału wyprowadzają podekscytowane dziecko z równowagi. Wystarczy wówczas ukoić malca, utulić, wyciszyć spokojną muzyką lub czytaną po cichu bajką i pozwolić mu się przespać i odprężyć.


Tekst: Dorota Mirska-Królikowska

konsultacja: dr n. med. Agnieszka Tańska, specjalista chorób dzieci, nefrolog


Dodał(a): Redakcja , Środa 20.04.2011 (aktualizacja: 2011-07-12)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
kwiatgoya
zawsze stosuje zimniejszą kąpiel by obnizyc temp.ciała
Dodano: 2011-05-16 20:38:55 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×