Poród w wodzie

Słyszałaś na pozytywnych cech porodu w wodzie i zastanawiasz się, czy powinnaś się na niego zdecydować? Skorzystaj z naszego poradnika i dowiedz się więcej na jego temat!

Poród w wodzie

Poród w wodzie

W ostatnich tygodniach ciąży kobieta musi ostatecznie podjąć bardzo ważną decyzję na temat sposobu urodzenia swojej pociechy. Pomysłów na poród jest coraz więcej. Nie wszystkie są jednak bezpieczne dla matki i malucha. Na szczęście istnieją również metody, które mogą znacznie poprawić komfort samego porodu i podnieść odporność twojego dziecka już na samym starcie życia. Jedną z nich jest właśnie poród w wodzie.

Czy wiesz, że woda wpływa na napięcie autonomiczne układu nerwowego, dzięki czemu słabiej odczuwasz ból towarzyszący porodowi? Dodatkowo woda odpręży Cię i wprowadzi w dobry nastrój, a tego przecież  będziesz bardzo potrzebować w tym szczególnym momencie. W dodatku u kobiet rodzących w wodzie nie ma konieczności stosowania środków przeciwbólowych. A wiadomo, że im mniej farmaceutyków, tym zdrowiej i bezpieczniej.


Poród w wodzie

Poród w wodzieJak wygląda poród w wodzie?

Do specjalnej wanny zostaniesz zaproszona przez lekarza w momencie, kiedy Twoje rozwarcie będzie miało nie mniej niż 5 cm. Wchodzenie i wychodzenie z wanny będzie Ci towarzyszyło kilkukrotnie podczas całego porodu, ponieważ zabronione jest przebywanie przez kobietę przez cały poród w wodzie. Dopuszczalny jednorazowy czas wynosi nie więcej niż 30 minut.

Po półgodzinnym przebywaniu w wodzie, opuścisz wannę, otrzymasz od pielęgniarki ciepły ręcznik oraz szlafrok, którym będziesz mogła się owinąć (tak, aby nie stracić nabytej temperatury ciała). Uwaga! Nie wchodzisz kolejny raz do tej samej wody. Podczas Twojej nieobecności w wannie pielęgniarka spuści wodę i naleje do niej świeżą. Wszystko za sprawą względów higienicznych oraz utrzymania odpowiedniej temperatury wody.


Poród w wodzie

Poród w wodzieWoda to bliskie środowisko dla człowieka. Dlatego też porody w wodzie stają się coraz bardziej popularne i doceniane przez przyszłe matki. Mają one bardzo dużo zalet. Przede wszystkim będziesz odczuwała mniejszy ból podczas rodzenia, będziesz bardziej zrelaksowana. Oprócz tego przebywanie w wodzie zapewnia poczucie bezpieczeństwa (życie wewnątrzmaciczne płodu).

Kobiety, które rodziły w wodzie, jako jeden z argumentów "za" podają również fakt, że czuły się w niej mniej skrępowane, a wanna stawała się dla nich bezpieczną przestrzenią, w której mogły w pełni skoncentrować się na porodzie.Tekst: Emilia Czaczkowska-Bołtromiuk

Źródło: MilionKobiet.pl

Przeczytaj również:

Kręgosłup na ćwiczeniach

Nocne zgrzytanie 

Ząb za ząb – czyli nowoczesne protezy
Dodał(a): Emilia Czaczkowska-Bołtromiuk , Czwartek 19.07.2012 (aktualizacja: 2012-07-18)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
Airesa
Bardzo ciekawy artykuł :) warty przemyślenia
Dodano: 2012-07-19 09:21:52 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×
  • Najbardziej oryginalne przesądy o ciąży

    Najbardziej oryginalne przesądy o ciąży

    Mądrości ludowe nie znają granic. W dużej mierze dotyczą również kobiet w ciąży, które w stanie błogosławionym powinny unikać wykonywania wielu czynności. Poznaj najbardziej oryginalne… czytaj więcej

  • Oryginalne miejsca porodów

    Oryginalne miejsca porodów

    Zaplanowany poród w szpitalu, podczas którego ukochany trzyma Cię za rękę to najbardziej klasyczny przebieg tego ważnego wydarzenia. Okazuje się jednak, że kobiety rodzą w naprawdę… czytaj więcej