Późna ciąża zwiastuje bliźniaki?

Czy to, że kobieta późno decyduje się na urodzenie dziecka ma wpływ na to, jakie szanse są, by ciąża była mnoga?

Późna ciąża zwiastuje bliźniaki?

Późna ciąża zwiastuje bliźniaki?

Bliźniaki rodzą się w naszym kraju coraz częściej. Co oddziałuje na taką sytuację? Oczywiście wiele czynników wpływa na takie statystyki, ale okazuje się, że jednym z nich jest późna decyzja o macierzyństwie. 

W roku 1990 odbyły się 153 porody, podczas których urodziły się trojaczki, a czworaczki przyszły na świat tylko dwukrotnie. Całkiem inaczej było już w 2013 roku, bo aż 223 porody zakończyły się urodzeniem trójki dzieci, a ciąż gdzie dzieci była czwórka, było aż osiem.

 

- W latach 70. i 80. ubiegłego wieku liczba takich ciąż była najniższa, bo kobiety rodziły wcześniej - komentuje socjolog dr Piotr Szukalski.

Obecnie 14 porodów na 1000 to ciąże, z których rodzi się więcej niż jedno dziecko. Z raportu przeprowadzonego przez demografów z Uniwersytetu Łódzkiego wynika, że o wiele większe prawdopodobieństwo ciąży mnogiej mają kobiety, które późno zdecydowały się na macierzyństwo.

Zobacz też: INFORMACJA O CIĄŻY MNOGIEJ I CO DALEJ? 

Więcej niż jedno dziecko rodzą częściej kobiety z większych miast. Nie powinno to dziwić, gdyż to właśnie tam najczęściej odkłada się decyzję o macierzyństwie. To nie jest jednak jedyny powód. W dużych miastach jest lepszy dostęp do klinik, lekarzy oraz terapii hormonalnych, co także sprzyja ciążom mnogim.

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Shutterstock.com


Dodał(a): Paulina Lęcznar , Poniedziałek 24.11.2014 (aktualizacja: 2014-11-24)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×