Program Rodzina 500 plus - wszystko, co powinnyście o nim wiedzieć

Komu należy się 500 zł na dziecko, jak się ubiegać o te pieniądze i kilka innych informacji.

rodzina-500-plus.jpg1 kwietnia (to nie Prima Aprilis) wchodzi w życie program Rodzina 500 plus, który zakłada finansowe wsparcie dla rodzin z dziećmi - dokładnie 500 złotych miesięcznie.

 Zobacz też: 12 pomysłów na prezenty dla dzieci, które lubią rysować

1. Komu należy się 500 zł na dziecko?

  • rodzinom, które mają jedno dziecko a ich dochód nie przekracza na osobę 800 zł lub 1200 zł netto, w przypadku jeśli dziecko jest niepełnosprawne, 

  • rodzinom, które mają więcej niż jedno dziecko - 500 zł przysługuje w takiej sytuacji na drugie dziecko i każde kolejne, pod warunkiem że dzieci są niepełnoletnie, 

  • w rodzinach, w których rodzice są po rozwodzie, 500 zł przysługuje temu, kto opiekuje się dzieckiem, 

  • w rodzinach tzw. patchworkowych, jeśli rodzina oprócz dzieci z poprzednich związków ma co najmniej jedno wspólne dziecko, do rodziny wliczane są wszystkie dzieci. 

2. Kiedy i gdzie można składać wnioski o przyznanie 500 zł na dziecko?

Wnioski można składać przez internet, za pośrednictwem Poczty Polskiej lub w Urzędach Gminy. Dokładny wykaz placówek znajduje się na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Tam też znajdziecie dużo ciekawych i przydatnych informacji dotyczących tego programu. 

Wnioski są przyjmowane od 1 kwietnia. Jeśli złożysz wniosek przed 30 czerwca, otrzymasz wyrównanie za miesiące wstecz. Po tym terminie świadczenie będzie wypłacane od miesiąca, w którym został złożony wniosek. 500 zł na dziecko przyznawane jest na rok, po tym czasie - jeśli nic się nie zmieni - będzie trzeba powtórnie złożyć wniosek.

Osoby, które chcą otrzymać 500 zł na pierwsze dziecko powinny dołączyć do wniosku oświadczenie dokumentujące wysokość dochodu. Rodziny, które mają więcej niż jedno dziecko nie muszą tego robić. 

Zobacz też: 21 oznak, że nie jesteś jeszcze gotowa na dziecko

    Źródło: MilionKobiet.pl, mpips.gov.pl
    Foto: ThinkstockDodał(a): Karolina Zdunowska , Czwartek 31.03.2016 (aktualizacja: 2016-03-31)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×