Przychodzi maluch do DOKTORA

Jeszcze wczoraj twój maluch był zdrowy. Rano budzi się rozpalony, kaszle albo wymiotuje. Co robić? Dzwonić do przychodni czy wezwać lekarza do domu? Gdzie znajdziesz pomoc, jeśli malec rozchorował się w nocy albo w niedzielę? Kiedy dzwonić na pogotowie lub jechać do szpitala?

Przychodzi maluch do DOKTORA

Wspólnie z lekarzami przygotowaliśmy informator dla rodziców chorego dziecka. od zmysłów. Pewnie powinnam się przyzwyczaić, bo odkąd poszła do przedszkola, ciągle ma albo anginę, albo zapalenie oskrzeli, jesteśmy więc stałymi bywalcami przychodni. Dwa razy złapała rotawirusa i mamy za sobą dwa pobyty w szpitalu. A jednak za każdym razem, kiedy skacze jej temperatura, widzę jej szkliste oczy, serce podchodzi mi do gardła i nie wiem, co mam robić” – pisze nasza czytelniczka, Renata z Opola.


Niejedna mama mogłaby podpisać się pod tym listem. Nie ma większego stresu dla rodziców niż chore dziecko. Nawet
opanowane osoby tracą wówczas głowę. Co robić? Przede wszystkim postaraj się trzeźwo ocenić sytuację.

■ Uspokój maluszka – na tyle, na ile to możliwe, nie pokazuj zdenerwowania (może przydać się wsparcie bardziej spokojnego taty). Zapewnij dziecko, że wszystko będzie dobrze, przytul je. Malec wyczuwa twoje zdenerwowanie, traci wtedy poczucie bezpieczeństwa i staje się jeszcze bardziej niespokojny i przerażony.


■ Zmierz dziecku temperaturę – najlepszy jest termometr do pomiaru w uchu, bo po kilku sekundach wiesz, czy pociecha ma gorączkę. Zapisz godzinę oraz wynik.

■ Zorientuj się, czy malca coś boli – kilkulatek powie, czy dokucza mu ból głowy, czy brzucha. Jeśli dziecko jest mniejsze i nie mówi, przyjrzyj mu się uważnie: może ma wysypkę, podkurcza nóżki, wymiotuje, kaszle. Objawy zanotuj na kartce pod informacjami dotyczącymi temperatury. Zapisuj wszystkie spostrzeżenia i pytania, jakie ci się nasuwają. Zabierz tę kartkę wraz z książeczką zdrowia do lekarza. Informacje o postępie choroby, objawach i twoje spostrzeżenia na pewno się przydadzą, a podczas wizyty możesz zapomnieć o niektórych ważnych sprawach.

■ Oceń wstępnie, jaki jest stan dziecka– jeśli temperatura jest wysoka (39 st. C), a maluch np. ma silną biegunkę albo bardzo kaszle, możesz podejrzewać, że choroba jest poważniejsza. Wtedy lekarz powinien jak najszybciej postawić diagnozę i ustalić sposób leczenia malca.

W kolejce w przychodni


Gdy dziecko choruje, wydaje się, że wystarczy zadzwonić do przychodni, w której jest zarejestrowane, i ustalić godzinę wizyty u pediatry. Niestety. Teraz, w sezonie, przychodnie są oblężone, telefon jest zwykle zajęty, a kiedy już się dodzwonisz, okazuje się, że najbliższy wolny termin jest... za kilka dni. A ty chcesz, żeby lekarz osłuchał i zbadał dziecko jak najszybciej! Masz do tego prawo. Osobie w rejestracji spokojnie i dokładnie opisz objawy, aby było jasne, że maluch wymaga konsultacji dzisiaj, bo jest bardzo chory. Rejestratorka uzgodni z lekarzem, czy was przyjmie.

– Jeśli został już wyczerpany limit przyjęć, teoretycznie można odmówić przyjęcia pacjenta, ale tak właściwie się nie zdarza – mówi pediatra Barbara Korewicka z przychodni w Warszawie-Wesołej. – Pediatra zazwyczaj wyraża zgodę na konsultację, ale nie jest w stanie podać godziny, o której przyjmie dziecko. Trzeba przyjść i poczekać, aż zwolni się miejsce.

Nastaw się jednak na to, że w poczekalni będzie czekał tłum kichających i kaszlących maluchów. Inni rodzice, którzy umówili się na wizytę wcześniej, mogą patrzeć na was z niechęcią, bo przez dodatkowych pacjentów będą musieli dłużej czekać. Uzbrój się w cierpliwość. Ale jeśli takie sytuacje się powtarzają, zastanów się nad zmianą przychodni. Być może w innej placówce jest mniej pacjentów i łatwiej dostać się do lekarza.

Jeśli nie masz samochodu, przychodnia znajduje się daleko, a malec bardzo źle się czuje, postaraj się zamówić wizytę domową. Takie zgłoszenia przyjmowane są zazwyczaj w przychodniach rano, do godz. 10. Niestety, lekarze zwykle z ledwością nadążają przyjmować pacjentów na miejscu i nie mają czasu na wizyty wyjazdowe. Ale jeśli przedstawisz racjonalne argumenty – wysoka temperatura, zły stan dziecka, brak możliwości dojazdu - lekarz powinien przyjąć zgłoszenie.


Tekst: Dorota Mirska-KrólikowskaDodał(a): Redakcja , Wtorek 22.02.2011 (aktualizacja: 2011-07-12)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×