Psychoza poporodowa - choroba, która pojawia się w najpiękniejszym momencie życia

Nie wszystkie matki mogą w spokoju cieszyć się szczęściem związanym z narodzinami dziecka.... Te, które po porodzie dopada brak sensu i przerażenie, zazwyczaj pozostają ze swoimi emocjami same.

psychoza.jpg

Rola matki bywa trudna. Zwłaszcza że wymaga się od niej niemalże cudów... W mediach społecznościowych widzimy piękne, zadbane kobiety, zaledwie tydzień po porodzie i chcemy im dorównać. Każda z nas jest jednak inna i nie każda ma tyle samo siły. Sam poród i zadbanie o prawidłową gospodarkę hormonalną organizmu to ogromny wysiłek.

Psychoza poporodowa to jeden z najczęstszych powodów śmierci matki zaraz po narodzinach maluszka. Dlaczego młode mamy decydują się na samobójstwo, zostawiając dziecko samo na świecie? Na czym konkretnie polega schorzenie, które dotyka kobiety w najpiękniejszym momencie ich życia?

Po narodzinach dziecka większość kobiet boryka się z nagłymi zmianami nastrojów. Wynikają one z burzy hormonalnej, jaka ma miejsce tuż po porodzie. Bardzo często psychoza poporodowa mylona jest z syndromem "Baby blues", który znika zwykle po kilku dniach czy tygodniach i zazwyczaj nie wymaga leczenia. Psychoza dotyczy jednej na 1000 rodzących kobiet i zdarza się niezwykle rzadko. To inaczej depresja poporodowa w bardzo silnej postaci. Nieleczona może mieć tragiczne skutki, takie jak śmierć dziecka.

Psychoza zazwyczaj zaczyna się od drobiazgów... Nagle młodej mamie wydaje się, że nie dorosła do swojej roli i prędzej czy później z pewnością skrzywdzi maluszka. Zaczyna mieć ciągłe wyrzuty sumienia i wydaje jej się, że we wszystkim co robi, popełnia wielkie błędy. Jest przerażona tym, że nie może zapewnić dziecku odpowiedniej opieki. Zaczyna porównywać się do innych mam, myśli również o znajomych, które poradziły sobie w takiej sytuacji. Odczuciom tym towarzyszy ogromne przygnębienie, poczucie braku sensu i przyzwyczajanie się do myśli o śmierci. Obiektywnie młoda mama może nawet wyglądać na spokojną i w pełni zrównoważoną, tymczasem jest to jedynie jej sposób na wycofywanie się ze świata. Po jakimś czasie w umyśle kobiety pojawiają się również... głosy, które każą jej skrzywdzić dziecko. W wielu przypadkach kończy się to tragedią.

Psychozę poporodową można leczyć, kluczowe jest jednak rozpoznanie jej w odpowiednim stadium. Zazwyczaj młoda mama musi przyjmować silne leki antydepresyjne, które pomagają wrócić jej myślom na dawne tory. 

W grupie ryzyka najczęściej są kobiety, które decydują się na macierzyństwo po 35 roku życia. Psychoza częściej dotyka osób chorujących na przewlekle choroby psychiczne, a także kobiet decydujących się na cesarskie cięcie.. Najważniejsza w walce o zdrowie jest obecność drugiej osoby. Dlatego właśnie wsparcie najbliższych  podczas ciąży, jak i połogu, jest tak ważne.

Zdjęcie: iStock

ID galerii:2437


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Wtorek 07.03.2017 (aktualizacja: 2017-03-07)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×