Rodzisz zimą? Zobacz, na co musisz być gotowa!

Na co powinna uważać mama niemowlaka urodzonego zimą?

dizidzuu.jpg

Przyszłe mamy, które termin porodu mają wyznaczony na zimowe miesiące, bardzo często obawiają się o zdrowie dziecka...Trzeba przyznać, że pogoda za oknem nie zachęca do spacerów, nie oznacza to jednak, że musisz unikać świeżego powietrza. Jak opiekować się maluszkiem urodzonym zimą?

Przede wszystkim nie panikuj. Oczywiście, układ odpornościowy niemowlaka nie jest jeszcze rozwinięty, jednak dziecko, które przychodzi na świat w terminie, jest w pełni gotowe do funkcjonowania w nowych warunkach. Mimo to pierwsze tygodnie po porodzie powinnaś spędzić z dzieckiem w domu- tutaj jednak również warto przygotować odpowiednie warunki. Pamiętaj, że zimą łatwo przeziębić się nawet nie wychodząc na zewnątrz!

Zanim wybierzesz się z maluchem na pierwszy spacer, powinnaś powoli przyzwyczajać go do coraz chłodniejszych temperatur. Warto robić to stopniowo, od trzeciego tygodnia życia. Wystarczy, że ubierzesz dziecko jak na zimowy spacer, a następnie umieścisz wózek w pobliżu otwartego okna. Pamiętaj, aby rytuał powtarzać raczej w ciągu dnia. Wieczorne powietrze może być zbyt ostre dla dziecka.

Kiedy już zdecydujesz się na spacer, pamiętaj o odpowiednim ubraniu maluszka. Dziecko powinno mieć o jedną warstwę ubrań więcej niż Ty. Dodatkowo, zawsze miej przy sobie krem ochronny, dzięki któremu skóra dziecka uniknie podrażnień i wysuszenia. Zwróć uwagę na skład produktu- nie może on zawierać wody, która w zimowej temperaturze może zamarznąć. W Twoim domu powinna panować optymalna temperatura- mimo że cały czas marzniesz, staraj się nie podkręcać zbytnio kaloryferów- wilgotność powietrza jest równie istotna.

Poród zimą wcale nie musi być taki zły! W końcu to czas, w którym i tak najwięcej przebywamy w domu. Pomyśl, że wraz z nadejściem wiosny, Twój maluszek będzie mógł odkrywać świat spoza wózka.

Zdjęcie: iStock


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Niedziela 11.12.2016 (aktualizacja: 2016-12-11)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×