Różnią ich nie tylko kokardki

Wychowywanie chłopca i dziewczynki to niemal dwa różne rodzaje rodzicielstwa. To tak, jakbyś wybrała się na różne planety – Marsa albo Wenus. Spotkasz tam istoty, które inaczej wyglądają, czują, mają nawet różne kłopoty zdrowotne. Dlaczego tak się dzieje?

Różnią ich nie tylko kokardki

Płeć dziecka zostaje określona w momencie, gdy plemnik napotka komórkę jajową. Jeśli męska komórka nasienna zawiera decydujący o płci chromosom Y – z zapłodnionej komórki jajowej powstaje chłopiec (XY), jeśli X – dziewczynka (XX). Począwszy od życia płodowego rozwój obydwu płci determinują hormony: chłopca – testosteron, dziewczynki – estrogen i progesteron.To właśnie ich wpływ sprawia, że chłopcy i dziewczynki mają inną przemianę materii, inny wygląd zewnętrzny, inaczej rozwijają się u nich mięśnie, a ich organizmy podatne są na inne choroby. Poniżej krótki medyczny przewodnik po obydwu planetach.

Na Marsie chłopcy

1. Częściej mają problem z kolką. Jeśli malec dzień w dzień o stałej porze przeraźliwie płacze, pręży się, ma twardy brzuszek i kłopoty z oddawaniem gazów, to zapewne ma atak kolki, który może trwać nawet kilka godzin! Za główną przyczynę kolki uznaje się niedojrzałość układu pokarmowego. Być może chłopcy chorują na nią częściej, bo bardziej łapczywie piją mleko albo wolniej dojrzewa ich przewód pokarmowy i układ nerwowy. Nie wiemy. Niemowlęciu może pomóc masaż brzuszka, kilka kropli Espumisanu lub czopek Viburcol i… noszenie na rękach.

2. Mają zwężenie górnej części żołądka tzw. odźwiernika, 4-6 razy częściej niż dziewczynki. Objawy (m.in. silne wymioty, ból brzucha) pojawiają się zwykle między trzecim a ósmym tygodniem życia malca. Nie lekceważ ich, bo
mogą prowadzić do poważnych powikłań. Zgłoś się do lekarza.

3. Mają kłopoty z genitaliami, np. ze stulejką i przyklejonym napletkiem. O stulejce mówimy, jeśli napletek jest tak wąski i długi, że szczelnie przykrywa ujście cewki moczowej. Chłopiec ma wówczas problemy z oddawaniem moczu: siusia bardzo wąskim strumieniem, niemal po kropelce, napletek nadyma się jak balonik, a pod fałdem skóry zostają resztki moczu (co sprzyja rozwojowi bakterii i powtarzającym się zakażeniom cewki moczowej). Jeśli lekarz potwierdzi, że malec ma trudności z oddawaniem moczu, zakażenia, to może być potrzebny zabieg chirurgiczny. Najczęściej jednak maluchy mają nie stulejkę (co podejrzewają rodzice), ale przyklejony do żołędzi napletek. Jeśli podczas mycia malca nie możesz go ściągnąć – nie martw się. Powinien odkleić się sam, zanim synek skończy trzy
lata. Nie ściągaj go nasiłę, bo możesz dziecku zrobić krzywdę. Gdy mały pójdzie do przedszkola, a napletek się nie odklei, poproś o radę lekarza. Być może przepisze chłopcu maść, która pomoże napletkowi „uwolnić się” albo za-
proponuje drobny zabieg.

4. Rodzą się z ukrytym jądrem lub jądrami i płynem w mosznie. Zauważyłaś, że moszna twojego synka jest pusta? Nie wpadaj w panikę! Jądra zapewne nie zdążyły przesunąć się z jamy brzusznej na miejsce. Gdy malec skończy dwa lata, wszystko powinno wrócić do normy. Jeśli nie, konieczna będzie interwencja lekarska. Jeśli z kolei zaobserwujesz, że twój synek ma pod koniec dnia jakby spuchniętą mosznę, to zapewne ma tzw. wodniak jądra.
Z taką przypadłością (do moszny przedostaje się płyn z jamy brzusznej) rodzi się część chłopców. Po jakimś czasie płyn wchłania się sam i problem mija. Jeśli nie minie, a dziecko skończy dwa lata, koniecznie idź do chirurga.

5. Są podatni na choroby uszu. Co często powoduje u nich problemy ze słuchem. A to z kolei niekorzystnie wpływa na zdolność uczenia się i rozwój mowy. Jeśli więc wiele razy prosisz synka, żeby posprzątał zabawki, nie krzycz
na niego, że jest niegrzeczny, tylko zaprowadź na badanie słuchu do laryngologa.

6. Częściej chorują na astmę.Tak mówią statystyki. Nie wiemy dlaczego. Prawdopodobnie winne są geny. Jeśli więc ktoś w twojej rodzinie cierpiał na astmę, nie lekceważ pokasłującego malca. Koniecznie zgłoś się do pulmonologa-alergologa, który albo wykluczy chorobę, albo zacznie specjalistyczne leczenie.


Dodał(a): Ola Rostkowska , Poniedziałek 22.08.2011 (aktualizacja: 2011-08-22)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×