Siusianie z przeszkodami

Jeśli twój maluch stracił apetyt albo ma gorączkę bez powodu, zrób mu badanie moczu. Być może bakterie zaatakowały jego pęcherz.

dzieckoUkład moczowy, zwłaszcza u małego dziecka, jest delikatny, dlatego lepiej dmuchać na zimne. Część zakażeń mija bez szczególnych powikłań, inne z pęcherza łatwo przenoszą się na nerki i mogą doprowadzić do ich niewydolności. Ich najczęstszą przyczyną są zaburzenia czynności dolnych dróg moczowych (zwykle przemijające) oraz nieprawidłowości anatomiczne, które ułatwiają przenikanie drobnoustrojów do organizmu.

Podstępne bakterie

Chorobę wywołują zwykle bakterie, które dostają się do pęcherza przez cewkę moczową.Zdrowy organizm radzi sobie z intruzami, wypłukując je z moczem. Czasem jednak drobnoustrojom udaje się przeżyć. Im szybciej zostaną one wykryte, tym większa szansa, że stan zapalny nie rozszerzy się na nerki. Problem w tym, że może on przebiegać bezobjawowo i o chorobie pociechy mama dowiaduje się np. przy okazji badań kontrolnych. Dlatego jeśli coś w zachowaniu dziecka zwróci twoją uwagę, powiedz o tym lekarzowi. Jeżeli pediatra potwierdzi twoje podejrzenia, maluch dostanie skierowanie na badania moczu. Na ogół robi się dwa – badanie ogólne i posiew. Wynik tego drugiego może być mylący, bo od małego dziecka trudno jest pobrać niezanieczyszczoną próbkę moczu. Zwykle dostają się do niej bakterie normalnie występujące w okolicy ujścia cewki moczowej. Badanie ogólne weryfikuje ten wynik. Im więcej leukocytów w moczu, tym bardziej nasilony stan zapalny. 

Ważna jest czysta próbka

Nie ma problemu, jeśli dziecko korzysta z nocnika. Gdy robi siusiu, wystarczy podstawić kupiony w aptece jałowy pojemnik. Powinnaś "złapać" środkowy strumień moczu (gdy dziecko zacznie siusiać, odczekaj 2-3 sekundy,bo na początku jest w moczu najwięcej bakterii). Jeśli maluch używa pieluszek, najlepszym wyjściem jest przytrzymać go w pionie i we właściwej chwili podstawić pojemnik.Kolejnym krokiem jest badanie ultrasonograficzne dróg moczowych – pozwala sprawdzić prawidłowość budowy anatomicznej układu moczowego. Jeżeli USG nie wykazuje zmian, a choroba pojawiła się po raz pierwszy, lekarz stosuje leczenie antybakteryjne.Zaleca też badanie moczu co kilka tygodni,aby sprawdzić, czy choroba nie wraca.

To powinno cię zaniepokoić

Zapalenie układu moczowego (zwłaszcza pęcherza) może mieć objawy, które łatwo przypisać innym chorobom. Dlatego nie należy lekceważyć żadnego symptomu.
1. Problemy przy siusianiu. Mocz dziecka wygląda inaczej niż zwykle (np. stał się mętny, zmienił kolor), malec siusia częściej, odczuwa parcie na pęcherz, skarży się na ból i pieczenie przy oddawaniu moczu.  
2. Podwyższona temperatura. Dziecko gorączkuje, ale nie towarzyszy temu katar, kaszel czy ból gardła.
3. Dolegliwości trawienne. Objawem zapalenia bywają bóle brzucha, wymioty, biegunka. U niemowląt mogą to być tylko wzdęty brzuszek i luźniejsze kupki.
4. Zmienione zachowanie. Dziecko staje się marudne, źle sypia, nie ma apetytu.

Co robić, by zakażenia nie wracały
1. Nie przerywaj leczenia. Odczuwalne dolegliwości mijają po kilku dniach przyjmowania leków, jednak zlikwidowanie ognisk zakażenia trwa znacznie dłużej.  
2. Dbaj o higienę dziecka. Myj mu starannie krocze, pachwiny i pośladki. Dziewczynkę podmywaj od cewki moczowej w stronę pupy, aby nie przenosić bakterii z okolic odbytu.  
3. Pilnuj, by maluch dużo pił. Będzie wtedy częściej siusiał i dzięki temu skuteczniej oczyszczał drogi moczowe.  
4. Dawaj mu witaminę C i preparaty żurawinowe (po uzgodnieniu z lekarzem). To wzmocni odporność na stany zapalne. W zakwaszonym moczu bakteriom będzie trudniej zagnieżdżać się na ściankach pęcherza i się rozwijać.  

tekst: Iwona Milewska
konsultacja: lek. med. Jerzy Czyż, specjalista urologii dziecięcej

Przeczytaj również:

Pielęgnacja skóry niemowląt

Maluch za bardzo spięty

Jak uodpornić pierwszakaDodał(a): Katarzyna Bęza , Wtorek 13.03.2012 (aktualizacja: 2012-03-12)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×