Sprawdź co Twoje dziecko może kupić w szkole

Sklepiki szkolne powinny być miejscem, gdzie promuje się zdrowe żywienie i oferuje się wartościowe produkty. Czy faktycznie tak jest?

Sprawdź co Twoje dziecko może kupić w szkole

Sprawdź co Twoje dziecko może kupić w szkole!

Nie da się mieć kontroli nad dzieckiem w każdej chwili. Zwłaszcza, gdy idzie do szkoły. Niestety większość szkolnych sklepików nie może pochwalić się promowaniem zdrowego i wartościowego jedzenia wśród najmłodszych, wręcz przeciwnie.

W szkolnych sklepikach zakupy robi aż 60-70 procent dzieci. Dlatego tak ważne jest, by asortyment, który mogą w nim kupić, promował wśród nich zdrowe nawyki. Co jednak najczęściej można znaleźć w takim miejscu? Są to zazwyczaj słone lub słodkie przekąski, takie jak batoniki, paluszki, chipsy, produkty typu fast food, czy gazowane, słodkie napoje. Niestety, to w większości są produkty, które przy wysokiej kaloryczności mają bardzo znikomą wartość odżywczą. To wszystko znacząco przyczynia się do problemów z nadwagą wśród dzieci

Instytut Żywności i Żywienia twierdzi, że aż 19 procent dziewięciolatków ma problemy z otyłością. Po zdrowe produkty, które zalecane są do spożycia przez dzieci, sięga jedynie 1-2 procent z nich.

- Szkoła jest tym miejscem, w którym nasze dzieci spędzają - poza domem - najwięcej czasu. Szkoła uczy, ale i kształtuje nawyki. Także te żywieniowe. Zdrowie i bezpieczeństwo naszych dzieci to inwestycja w przyszłość narodu. Ogromnym problemem, który sygnalizują lekarze i dietetycy jest problem otyłości wśród najmłodszych. W związku z tym zagrożeniem przyspieszymy wprowadzenie regulacji bezwzględnie likwidujących tzw. śmieciowe jedzenie w szkołach podstawowych, gimnazjach i liceach już od 1 września 2015 roku - mówiła niedawno w swoim exposé premier Ewa Kopacz.

Sprawdź co Twoje dziecko może kupić w szkole

Co Twoje dziecko je w szkole?

Aby zapobiegać chorobliwej otyłości u najmłodszych, IŻŻ stworzył listę produktów, które zalecane są do sprzedaży w szkolnych sklepikach. Co znajduje się na tej liście? Otóż w ofercie każdego sklepiku powinny się znajdować między innymi kanapki z ciemnego pieczywa, jogurty, kefiry, woda i owoce.

Pełna lista produktów zalecanych przez IŻŻ została udostępniona na stronie internetowej. Warto się z nią zapoznać i dowiedzieć, czy sklepik, z którego korzysta nasze dziecko, stosuje się do zaleceń Instytutu Żywności i Żywienia. 

Rodzice nie są pozbawieni wpływu na to co będzie dopuszczone do sprzedaży w szkolnych sklepikach. Ostateczną decyzję podejmuje dyrektor danej placówki, dlatego warto się do niego zwrócić, jeśli asortyment, który dziecko może kupić w sklepiku, nie jest taki jaki być powinien.

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Shutterstock.com


Dodał(a): Paulina Lęcznar , Środa 15.10.2014 (aktualizacja: 2014-10-15)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
lively
Niestety w sklepikach jest takie jedzenie, że lepiej dziecku pieniędzy nie dawać. Ja zawsze pakuję do plecaka zdrowe przekąski, kanapki, Jupika, więc syn nie musi nic kupować.
Dodano: 2014-10-18 12:43:04 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×