Starasz się zajść w ciążę i pijesz alkohol? Twoje dziecko może być otyłe

Nie od dzisiaj głośno się mówi o tym, że alkohol źle wpływa na płód. Mamy wyniki kolejnych badań.

Starasz się zajść w ciążę i pijesz alkohol? Twoje dziecko może być otyłe

Często jest tak, że kobiety planują ciążę, ale póki nie wiedzą, że w niej są, żyją jakby nie nosiły dziecka, czyli m.in. piją alkohol. Wiele osób nadal twierdzi, że na początku ciąży można sobie na to pozwolić, a niektórzy twierdzą, że przez całą ciążę można pić np. lampkę wina dziennie. Tymczasem coraz więcej dzieci rodzi się z Płodowym Zespołem Alkoholowym (FAS). Jednak to niejeden skutek picia alkoholu w ciąży. 

Zobaczcie także: Wszystko, co powinna wiedzieć każda kobieta, która jest w ciąży latem

Naukowcy z Uniwersytetu w Queensland przeprowadzili badania na szczurach, w których wykazano, że już po samym zapłodnieniu, kiedy często nie wiemy o tym, że jesteśmy w ciąży, nawet odrobina alkoholu zaburza rozwój dziecka.

4 dni przed poczęciem, do menu grupy szczurów dołączono alkohol, który był obecny w ich diecie do 4 dni przed narodzinami potomstwa. Po upływie 6 miesięcy, małe miały podwyższony poziom glukozy, co prowadzi do cukrzycy.

Zobaczcie także: Mąż nagrał, jak jego żona rodzi w samochodzie

Lekarze podkreślają, że kobiety, które planują zajść w ciążę powinny myśleć długofalowo i jeszcze przed zapłodnieniem odstawić alkohol, nikotynę, zdrowo się odżywiać i zażywać kwas foliowy.

Jednocześnie badacze myślą nad preparatem, który zniwelowałby wpływ alkoholu na płód, co byłoby doskonałym rozwiązaniem dla kobiet, które nie są świadome tego, że są w ciąży, ale z drugiej strony mogłoby to doprowadzić do nagminnego picia alkoholu przez przyszłe matki.Zobaczcie także:Foto: Shutterstock

Dodał(a): Natalia , Poniedziałek 03.08.2015 (aktualizacja: 2015-08-03)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×