Stópki i stopy na start

Jeżeli Twój Maluch krzywo stawia nóżki, pomóż mu pozbyć się tej wady. Może się ona utrwalić i stać początkiem poważniejszych kłopotów.

Stópki i stopy na start

Kiedy kilkanaście lat temu jeździłam latem z córką na Mazury, w tym samym pensjonacie każdego roku spędzał wakacje niemiecki lekarz z rodziną. Pierwszą czynnością, jaką jego dzieci robiły po przyjeździe, było zdjęcie butów. Z pełną aprobatą ojca, bez względu na pogodę, biegały boso. Polscy goście, w tym ja, patrzyli na to z rezerwą. Miejsce było urocze, ale trudno było nazwać je idealnie czystym. Bieganie boso po piasku było w porządku, ale na co dzień? Nam kojarzyło się raczej z biedą i brakiem butów albo z... lekkim dziwactwem. Dziś, gdy moja dorosła już córka nosi w butach wkładki i po wysiłku narzeka na ból kolan, mogę się tylko zastanawiać, czy zrobiłam wszystko, co mogłam, by uniknęła takich problemów.      

Trudne pierwsze kroki

Nasze stopy składają się z ponad 20 drobnych kości połączonych stawami i obudowanych mięśniami oraz więzadłami. Kości tworzą łuki uformowane tak, że stopy są wytrzymałe – utrzymują ciężar ciała i mogą się zginać, dzięki temu umożliwiają chodzenie. Działają też jak amortyzatory, łagodząc wstrząsy, na jakie organizm narażony jest podczas ruchu. Prawidłowo funkcjonujące stopy opierają się nie na całej swej powierzchni, ale na trzech punktach: na pięcie oraz głowach kości śródstopia – pierwszej i piątej. Dlatego odciski zdrowych stóp tworzą zygzak przypominający literę "s". Jednak u najmłodszych wyglądają trochę inaczej.  Stopy malucha pozostawiają na podłodze pełne, owalne odciski. Podeszwy jego stóp wypełniają bowiem poduszeczki tłuszczowe, które zanikają około czwartego roku życia. Dopiero wtedy pojawia się charakterystyczne wysklepienie po wewnętrznej stronie. Poza tym mięśnie i więzadła podtrzymujące kości nie są jeszcze dość mocne. Do tego maluch, by utrzymać równowagę, stawia nogi szeroko i wykrzywia je. Jego ciało jeszcze się do końca nie wyprostowało – pamięta ułożenie w brzuchu mamy, z podgiętymi nóżkami. Nogi dziecka, które dopiero staje i zaczyna dreptać, najpierw wyginają się w łuk przypominający literę "o". Około trzeciego roku życia sylwetka wyraźnie się prostuje, a nogi i stopy zaczynają się wyginać w przeciwną stronę, układając się w kształt litery "x". Dopiero gdy dziecko zbliża się do wieku szkolnego, ustawiają się prawidłowo i rozwijają się dalej. U dziewczynek kończy się to w wieku 14-16 lat, u chłopców później – około 18. roku życia. Trwałych wad najłatwiej nabawić się przez pierwsze 3-4 lata życia oraz w okresie dojrzewania, bo wtedy właśnie organizm rośnie najintensywniej.     

Przejściowa niedojrzałość czy już wada?

Przez pierwsze 3-4 lata życia dziecko ma prawo krzywo stawiać nóżki. Lekarze uważają zwykle, że to przejściowe, i zalecają obserwację dziecka. Jednak gdy zamiast ustępować, wada utrzymuje się albo pogłębia, konieczne jest podjęcie leczenia. Nie wolno tego lekceważyć, bo uruchamia ona lawinę dolegliwości układu kostno - stawowego. Zmienia ustawienie kolan, ma wpływ na funkcjonowanie bioder i kręgosłupa, może powodować dotkliwe bóle. Wykrycie nieprawidłowości u małych dzieci jest łatwiejsze, bo częściej są one poddawane badaniom bilansowym. W przypadku starszych dzieci więcej zależy od spostrzegawczości rodziców.  Prostym testem jest sprawdzenie śladów mokrych stóp, jakie dziecko zostawia na podłodze. Pełne odciski mogą świadczyć o płaskostopiu. Zaniepokojenie powinno wzbudzać, jeśli w tzw. siadzie klęcznym malec nie przysiada na stopach, ale między nimi, gdy lubi stać w rozkroku, nierytmicznie biega, nierównomiernie ściera obcasy butów, szybko się męczy. Dziecko z wadą stóp może narzekać na bóle stawów. Nie bez znaczenia jest to, ile waży, bo im więcej stopy muszą dźwigać, tym większe ryzyko problemów. Jeśli nabierzesz podejrzeń, że stopy dziecka funkcjonują nie tak, jak powinny, zasięgnij porady ortopedy. W razie potrzeby zaleci on dobrze dobrane ćwiczenia rehabilitacyjne, noszenie odpowiedniego obuwia oraz – jeśli to konieczne – uzupełnienie butów wkładkami korekcyjnymi. Wkładki wykonuje się na indywidualne zamówienie. Lekarz podpowie też, jaki rodzaj aktywności jest dla dziecka wskazany, a co może powodować pogłębianie się wady. Dzieci najczęściej borykają się z trzema rodzajami dolegliwości:


Dodał(a): Edyta Zlomaniec , Piątek 05.08.2011 (aktualizacja: 2011-08-05)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×