Tadek Niejadek

Twoja pociecha straciła apetyt? Nie je regularnie posiłków i nie wiesz co masz zrobić? Koniecznie przeczytaj nasz poradnik!

dziecko niejadek

Jeżeli Twoje dziecko nie ma apetytu, skorzystaj z naszego poradnika, dzięki któremu dowiesz się, w jaki sposób należy postępować z pociechą.

1. Przede wszystkim nie zmuszaj dziecka siłą do jedzenia. Nie groź mu, że jeśli nie je nie będzie mogło wyjść bawić się z koleżankami czy kolegami na podwórku albo obejrzeć swojej ulubionej bajki na dobranoc. Takie czynności przynoszą zupełnie odwrotny skutek od zamierzonego.

2. Nie denerwuj się, że Twoje dziecko je mniej, niż jego rówieśnicy. Nie ma żadnej zasady mówiącej, ile powinny jeść maluchy w określonych wieku. Wszystko zależy od jego naturalnych potrzeb oraz aktywności fizycznej.

3. Postaraj się uatrakcyjnić posiłki. Kolorowe warzywa, owoce albo ryby podawaj w zabawny sposób, tak, aby dziecko mogło mieć z jedzenia również dobrą zabawę.

4. Jesz śniadanie o 8:00, obiad o 15:00, a kolację o 19:00? Twoje dziecko wcale nie musi również trzymać się sztywno określonych godzin jedzenia. Jeżeli maluch odmawia zjedzenia posiłku, podejdź do tego spokojnie. Odczekaj 30 minut lub nawet godzinę, wtedy zje je z apetytem.

5. Zapytaj sama siebie, czy przygotowywane przez Ciebie posiłki dla dziecka są urozmaicone. Pozwól swojemu dziecku mieć wpływ na to, co będzie jeść. Możecie np. wybrać się wspólnie na zakupy, a potem w domu przygotować posiłek.

6. Często powodem braku apetytu u dzieci są zapychające przekąski, które jedzą między głównymi posiłkami. Dopilnuj, aby chipsy czy czekoladowe batoniki nie stanowiły codziennej diety dziecka, ale były tylko miłym deserem kilka razy w miesiącu.

7. Nie poganiaj dziecka podczas jedzenia! Jeżeli maluch potrzebuje więcej czasu na zjedzenie posiłku, a wiesz, że musicie wcześniej wyjść, przygotuj potrawę trochę wcześniej.

8. Obiecujesz swojemu dziecku, że w zamian za zjedzony obiad będzie mogło pograć na komputerze w grę lub pójdziecie razem dom kina? Stop! To metoda skuteczna jedynie krótkoterminowo. Po jakimś czasie może się okazać, że Twojemu maluchowi takie zasady wejdą zwyczajnie w krew. A potem nie będzie już odwrotu.


Tekst: Emilia Czaczkowska

Źródło: MilionKobiet.pl

Przeczytaj również:

Jak uodpornić pierwszaka

Dlaczego boimy się szczepionek

Zdrowe jak rybki dzięki nowym lekomDodał(a): Emilia Czaczkowska , Wtorek 24.04.2012 (aktualizacja: 2012-04-24)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×