Twoje dziecko jest zazdrosne o młodsze rodzeństwo? Zobacz, jak temu zaradzić!

Gdy na świat przychodzi kolejne dziecko, starsza pociecha zwykle jest zazdrosna o młodsze rodzeństwo. To naturalna sprawa, którą nie należy się zbytnio martwić. Trzeba jedynie nauczyć się radzi sobie z problemem. W jaki sposób? Poznaj nasze psychologiczne triki, które pomogą złagodzić zazdrość Twojego kochanego szkraba!

jealous baby main.jpg

Przyjście na świat kolejnego dziecka to prawdziwa rewolucja w życiu rodzinnym. Nie tylko rodzice muszą przystosować się do "ogarnięcia" powiększonego o nowe życie świata, ale do sytuacji muszą przyzwyczaić się także starsze dzieci. Często zdarza się, że dla maluchów nie jest to proste zadanie. 


Jak zachowuje się zazdrosne o rodzeństwo dziecko?

Dziecko, które odczuwa zazdrość o rodziców zwykle okazuje wrogość w stosunku do nowego członka rodziny. 

Może nawet być agresywne w stosunku malucha, co oczywiście należy natychmiast ukrócić, ucząc dziecko, że w stosunku do siostrzyczki lub braciszka trzeba zachowywać się przyjaźnie, miło i delikatnie. Jeśli dziecko chce np. uderzyć młodsze rodzeństwo, należy delikatnie zatrzymać je i jego rączkami pokazać mu, że malucha gładzimy i przytulamy, a nie bijemy.


Starsze rodzeństwo może także piszczeć, krzyczeć, płakać, gdy tylko rodzic zamierza zająć się młodszym dzieckiem. Gdy nasza pociecha jest starsza, może obrażać się na rodziców, pyskować lub robić dorosłym wymówki. 

Częstą sytuacją, zwłaszcza u dziewczynek jest także celowe i na siłę zwracanie na siebie uwagi rodziców, czy to popisami, przebierankami, czy nawet niegrzecznym zachowaniem. Dlaczego tak się dzieje?

Dzieci zazdrością reagują na sytuację, w której czują, że ich pozycja w domu została zagrożona. Do tej pory to pewnie im poświęcano więcej uwagi, bo były jedynymi lub najmłodszymi dziećmi w domu. Teraz w rodzinie pojawił się "ktoś nowy", kto odbiera im uwagę i jak mogą mylnie sądzić, miłość rodziców. 


Co możesz zrobić? 

Po pierwsze trzeba codziennie przekonywać dziecko, że bardzo je kochasz i jest dla Ciebie najważniejsze na świecie. 

Podkreślaj także, że między dziećmi w rodzinie nie ma rywalizacji, bo kocha się je tak samo. Jeśli dziecko jest za małe na takie tłumaczenia, pokazuj mu swoimi czynami, że kochasz je tak samo mocno, jak młodsze rodzeństwo. Często je przytulaj, całuj, noś na rękach. 

Warto też wprowadzić pewną zabawę. W czasie, gdy Ty w dany sposób zajmujesz się młodszym rodzeństwem, np. przewijasz je czy karmisz, możesz poprosić starsze dziecko, by to samo robiło z lalką lub misiem, by zobaczyć, jak należy opiekować się kimś młodszym.

Jeśli dziecko jest już nieco starsze, warto do procesu wychodzenia z zazdrości włączyć resztę rodziny. Jak mogą pomóc?

Niech babcia lub dziadek opowiedzą maluchowi, że gdy był młodszy, rodzice tak samo, jak młodszym rodzeństwem, zajmowali się także i nim, bo tak postępuje się z małymi dziećmi. Pomocne będą w tym także zdjęcia i filmy na poparcie tych słów

Jeśli wiek dziecka na to pozwala, a my znajdziemy na to odrobinę czasu, warto też zorganizować ciekawe wyjście z maluchem, bez młodszego rodzeństwa. 


zdjęcie: iStock 

Dodał(a): Katarzyna Rydz-Korzenecka , Wtorek 25.10.2016 (aktualizacja: 2016-10-25)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×