Urodzić bez bólu?

Nie jesteś skazana na cierpienie podczas porodu. Są metody, które łagodzą ból i stres towarzyszący narodzinom dziecka. Niektóre rodzaje znieczulenia zleca lekarz, o inne możesz poprosić sama. Warto je znać, by wiedzieć, na co możesz liczyć.

Urodzić bez bólu?

Znieczulenie zewnątrzoponowe ciągłe


NA CZYM TO POLEGA
Do przestrzeni między kręgosłupem a oponami otaczającymi rdzeń kręgowy, pomiędzy 3. a 4. kręgiem, anestezjolog wprowadza cewnik, przez który podaje środek znieczulający. W miarę potrzeby może zwiększać dawkę leku. Nerwy przewodzące bodźce bólowe do mózgu zostają częściowo wyłączone. To najskuteczniejsza z metod, bezpieczna zarówno dla mamy, jak i dziecka. Lek nie przedostaje się przez łożysko i nie dociera do maleństwa. Ból zostaje złagodzony, ale tylko do tego stopnia, żeby nie zaburzyć naturalnego cyklu porodu,tzn. będziesz czuła, kiedy nadchodzi skurcz, parcie etc. Dzięki temu możesz lepiej współpracować z położną. Minusem może być to, że drugi okres porodu najprawdopodobniej spędzisz na leżąco, bo często pod wpływem znieczulenia wiotczeją mięśnie nóg. To może przedłużyć tę fazę porodu i nieco opóźnić urodzenie dziecka.


MOŻLIWE SKUTKI UBOCZNE
W wyjątkowych przypadkach, kiedy znieczulenie zostanie wykonane niewłaściwie, mogą pojawić się: ból kręgosłupa, bóle głowy, zaburzenia czucia, może też obniżyć się ciśnienie krwi.

Aparat Elle TENS


NA CZYM TO POLEGA
Aparat ten to mały elektrostymulator. Za pomocą przyklejonych wzdłuż kręgosłupa elektrod wysyła łagodne impulsy elektryczne i poprzez skórę „męczy” nerwy przewodzące bodźce bólowe. W ten sposób zmniejsza odczuwanie bólu. Urządzenie jest niewielkie, proste w obsłudze i może przydać się po porodzie (na bóle kręgosłupa, menstruacyjne).


MOŻLIWE SKUTKI UBOCZNE
Używany prawidłowo nie daje skutków ubocznych, ale nie powinny go stosować kobiety z silną arytmią, rozrusznikiem serca, epilepsją etc. Urodzić bez bólu?

Metody naturalne                          


NA CZYM TO POLEGA
Poród w ciepłej wodzie: woda zmniejsza napięcie mięśni w dole brzucha, relaksuje. Zanurzenie w wannie zwiększa też produkcję endorfin – naturalnych hormonów przeciwbólowych.
Masaż: ciepły dotyk, delikatny ucisk na brzuch, plecy, lędźwie działa na podskórne zakończenia nerwów, rozluźnia i rozgrzewa napięte mięśnie.
Ruch: chodzenie, poród w różnych pozycjach, korzystanie z worka sako, skakanie na piłce etc. – relaksuje, przyspiesza akcję porodową.


MOŻLIWE SKUTKI UBOCZNE
Dłuższa kąpiel w wannie obniża ciśnienie, dlatego co pół godziny warto zrobić przerwę i pospacerować, żeby unormować krążenie oraz ciśnienie krwi.

Leki przeciwbólowe i przeciwskurczowe                     Urodzić bez bólu?


NA CZYM TO POLEGA
Lekarz może zlecić podanie ci (w kroplówce lub w zastrzyku) leków przeciwskurczowych lub przeciwbólowych działających na cały organizm, np. niesterydowych leków przeciwzapalnych. Możesz otrzymać również w zastrzyku lek o działaniu narkotycznym, który działa rozkurczowo na mięśnie gładkie i łagodzi ból.

MOŻLIWE SKUTKI UBOCZNE
Leki przeciwbólowe mogą zmniejszyć czynność skurczową macicy i wydłużyć poród. Z kolei leki narkotyczne wywołują u niektórych pacjentek mdłości, wymioty, senność. Mogą też z krwiobiegu matki przeniknąć do krwi dziecka. Maluch może urodzić się senny, mieć problemy z oddychaniem i ssaniem.

Znieczulenie miejscowe


NA CZYM TO POLEGA
Lekarz w trakcie porodu podaje w zastrzyku (w krocze) lek znieczulający. Działa on miejscowo, powodując blokadę nerwów sromowych. Daje dobre efekty podczas wychodzenia główki z krocza. Stosowane częściej w latach 60. i 70., dziś wykonuje się je bardzo rzadko. Podaje się je za to tuż po porodzie, gdy np. trzeba zszyć nacięte lub pęknięte krocze.


MOŻLIWE SKUTKI UBOCZNE
Nie daje skutków ubocznych, ale działa tylko w ostatniej, najkrótszej fazie porodu, a podane w nieodpowiednie miejsce nie zadziała.

Znieczulenie: kiedy, jakie, za ile


W większości szpitali możesz liczyć na złagodzenie bólu porodowego, ale w każdym preferowane są inne metody. Zanim więc wybierzesz szpital, dowiedz się, jakie metody znieczulania są w nim dostępne, które są płatne, a które nie.
■ Znieczulenie zewnątrzoponowe podaje się w Polsce bezpłatnie ze wskazań medycznych (np. duża wada wzroku, serca, nadciśnienie, cukrzyca). Jeśli nie masz przeciwwskazań do jego stosowania, możesz o nie poprosić. Wówczas czeka cię wydatek 300-800 zł (w zależności od szpitala ceny się różnią).
■ Metody naturalne – niektóre, np. korzystanie z prysznica, poród w różnych pozycjach, są dostępne bezpłatnie w wielu szpitalach. Ale są miejsca, w których np. poród w wannie jest możliwy tylko w pojedynczych pokojach do porodów rodzinnych, za co dopłaca się – w zależności od szpitala – ok. 500 zł.
■ TENS kupisz już za 300 zł. Dowiedz się, czy będziesz mogła z niego korzystać w szpitalu – niektóre nie uznają tej metody.

Tekst: Dorota Mirska-Królikowska,
konsultacja: dr Grzegorz Południewski, ginekolog-położnik
Dodał(a): Redakcja , Czwartek 13.01.2011 (aktualizacja: 2011-07-12)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (4)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
Miska19
tens!!
Dodano: 2013-09-18 14:14:20 Zgłoś nadużycie
passionfruit
W Krakowie na Ujastek ZOP jest bezpłatne, na zyczenie. I personel miły i fachowy, szpital czysty - polecam.
Dodano: 2011-06-28 17:57:42 Zgłoś nadużycie
wiola
Bardzo ciekawy artykuł,wkrótce planuje zostać mamą więc przeczytałam z zapartym tchem.
Dodano: 2011-06-17 18:57:06 Zgłoś nadużycie
nana27
Fajny artykuł...przyda się w przyszłości być może dalekiej przyszłości ;)
Dodano: 2011-06-13 19:25:21 Zgłoś nadużycie