Ustawa o in vitro została przyjęta przez Sejm

Metoda in vitro daje szanse na mienie dziecka milionom ludzi, zatem nikogo nie dziwi, że tak wiele osób czekało na dzisiejszą decyzję Sejmu.

Ustawa o in vitro została przyjęta przez Sejm

To właśnie dzisiaj, tj. 25. czerwca 2015 roku, Sejm uchwalił ustawę o leczeniu niepłodności. Tym samym zostały uregulowane takie kwestie, jak zasady stosowania tej metody, która od dawna budziła wiele kontrowersji.

Jak wyglądało głosowanie? 261 posłów opowiedziało się za przyjęciem ustawy, 176 było przeciwko niej, a 6 wstrzymało się od głosu.

Zobaczcie także: Jak rozmawiać z bliskimi o in vitro?

Zostały odrzucone także poprawki, w których chciano aby np. do metody in vitro miały prawo tylko małżeństwa i aby ograniczono liczbę zapładnianych komórek jajowych.

Premier Joanna Kopacz uważa, że wynik dzisiejszego głosowania to wielki sukces: Dotrzymałam słowa, jest ustawa o in vitro. Bardzo się cieszę, to jest wielki sukces polskiej wolności. Dla ludzi, którzy mają wielki problem, to jest zbawienie i szansa na to, żeby mieć kawałek szczęścia - mówiła.

Kto będzie mógł korzystać z metody in vitro?


Będzie ona dostępna zarówno dla małżeństw, jak i osób, które są we wspólnym pożyciu, co potwierdzają zgodne oświadczenia. Podstawę będzie stanowiło także potwierdzenie, że stosowane przez co najmniej rok, inne metody leczenia nie przyniosły skutku.

Zobaczcie także: Dlaczego nie mogę zajść w ciążę?


Zapłodnieniu będzie mogło ulec maksymalnie 6 komórek jajowych, ale nie będzie można ich tworzyć w celach innych niż zapłodnienie in vitro. Dozwolone będzie też dawstwo zarodków. Zakazane będzie niszczenie zarodków, które mają szansę na prawidłowy rozwój.

Przepisy, które uchwalił Sejm, zakazują także preimplantacyjnej diagnostyki genetycznej, czyli nie będzie można wybierać np. płci dziecka.

Jesteście zadowoleni z decyzji Sejmu?

Zobaczcie także:Źródło: TVN24
Foto: ShutterstockDodał(a): Agnieszka Pulikowska , Czwartek 25.06.2015 (aktualizacja: 2015-06-25)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×