W czasie zabiegu in vitro doszło do pomyłki - kobieta urodziła nie swoje dziecko!

Do tej pory wydawało się, że in vitro jest błogosławieństwem dla wszystkich par, które mają problemy z poczęciem dziecka. Tymczasem okazało się, że w czasie jednego z takich zabiegów doszło do poważnej pomyłki, która niesie za sobą wiele cierpienia. Zapoznajcie się z historią, która swój początek ma w Laboratorium Wspomaganego Rozrodu w szpitalu w Policach.

in vitro.jpg

Błędy lekarskie się zdarzają i zazwyczaj mają tragiczne skutki. Tym razem także zburzono życie wielu osób. Do pomyłki doszło w czasie zapłodnienia in vitro, na które decyduje się wiele par mających problem z poczęciem potomstwa. Jednej z par (nieoficjalnie mówi się o odnalezieniu kolejnej), ten zabieg przyniósł więcej smutku niż radości.

W sierpniu 2014 roku na świat przyszła dziewczynka. Urodziła ją 30-letnia kobieta, która od wielu lat leczyła się na bezpłodność i miała za sobą już kilka nieudanych prób zabiegów in vitro. Ostatnia próba powiodła się, lecz jak się później okazało, przez pomyłkę połączono nasienie męża z komórką obcej kobiety.

Ta sprawa ujrzała światło dzienne dopiero teraz. Młoda matka urodziła nie swoją córkę, a ponad to dziewczyna boryka się z wieloma wadami genetycznymi. Sprawą zajęła się Okręgowa Izba Lekarska w Szczecinie i szpital. Prokuratura umorzyła śledztwo, ponieważ polskie prawo nie ma zapisów dotyczących tego typu przypadków (podobnie, jak przy wprowadzaniu "pigułki po").Jak można się domyślić, przez wiele miesięcy ukrywano to zajście. Teraz jednak na jaw wychodzą fakty, które są wręcz oburzające.

Jak sprawa jest komentowana?

Mogę potwierdzić, że do takiej pomyłki doszło. Prowadzone jest postępowanie wyjaśniające. Myślę, że to postępowanie zakończy się w najbliższym czasie, wtedy przekażemy szczegółowe informacje - mówiła Joanna Woźnicka, rzecznik szpitala przy ul. Unii Lubelskiej w Szczecinie, do którego należy placówka, w której doszło do pomyłki.

Nie wiadomo jednak, jak poważne wady ma dziecko, a prokuratura, jak już wspominaliśmy, ma związane ręce, ponieważ dla polskiego prawa oczywistym jest, że matką jest ta osoba, która urodziła dziecko.

Zobaczcie także:Źródło: MilionKobiet.pl/ Mat. prasowe
Foto: Shutterstock
Dodał(a): Agnieszka Pulikowska , Wtorek 03.02.2015 (aktualizacja: 2015-02-03)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×