Wszystko, co powinna wiedzieć każda kobieta, która jest w ciąży latem

Najważniejsze informacje, które nękają przyszłe mamy - jak dbać o siebie i o maleństwo latem?

kobieta-w-ciazy-latem.jpg

Lato to bardzo trudny czas dla kobiet w ciąży. Jeśli właśnie spodziewasz się dziecka, to musisz wiedzieć, jak zadbać o siebie i o maleństwo w upalne, letnie dni. Wysokie temperatury mogą sprawić, że zaczną nękać cię uciążliwe dolegliwości, jak np. obrzęki stóp. Możesz też czuć się osłabiona i mieć problemy ze snem. Nie oznacza to jednak, że w letnie miesiące powinnaś tylko siedzieć (albo jeszcze lepiej - leżeć!) w domu!

Zobacz, jak powinnaś dbać o siebie i o maleństwo latem - na co możesz sobie pozwolić, a z czego lepiej zrezygnować! Przedstawiamy listę najczęstszych pytań i odpowiedzi, jakie mają kobiety, które są w ciąży latem. 

POLECAMY: Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek w 2014 roku

1. Czy kobieta w ciąży może chodzić na spacery latem i się opalać? 

Oczywiście! Nie od dziś wiadomo, że promienie słoneczne są źródłem witaminy D, która jest odpowiedzialna za mocne kości oraz prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia. Słońce, w dodatku, pozytywnie wpływa na samopoczucie! Najlepiej wychodzić na spacery z samego rana lub wieczorami, gdy żar nie leje się z nieba. Przed każdym wyjściem powinnyście nasmarować się kremem z filtrem przeciwsłonecznym i unikać miejsc bardzo nasłonecznionych, bez skrawka cienia. 

2. Czy kobieta w ciąży może się opalać?

Nie możesz wystawić się na nadmierne promieniowanie, ponieważ może ono wywołać udar cieplny, który jest niebezpieczny dla płodu. Zapomnij o opalaniu, przyjdzie na nie czas po ciąży.

POLECAMY: Najpopularniejsze imiona dla chłopców w 2014 roku

3. Czy kobieta w ciąży może przejść na inną dietę, np. weganizm czy wegetarianizm?

Okres ciąży nie jest odpowiednim czasem na takie eksperymentowanie.

4. Co powinna jeść kobieta w ciąży latem, na wakacjach?

Twój codzienny jadłospis powinien być urozmaicony i bogaty w składniki odżywcze. Pomyśl o przyszłym dziecku i postaw na zdrowe odżywianie! Jedz przede wszystkim świeże owoce i warzywa, jogurty, sery i rośliny strączkowe (bogactwo kwasu foliowego!). W czasie wakacji nie przesadzaj z liczbą fast food’ów, lodów czy gofrów z bitą śmietaną. 

5. Ile litrów wody powinna pić kobieta w ciąży latem? 

Odpowiednie nawodnienie organizmu minimalizuje ryzyko powstawania obrzęków, dlatego latem należy zwiększyć dawkę wypijanej wody do 2,5 litra. Najlepiej wybierać wodę, która jest bogata w pierwiastki.

6. Czy kobieta w ciąży może jechać na wakacje?

Oczywiście! Odpoczynek w ciąży jest jak najbardziej wskazany - najlepiej nad polskim morzem. Wybrzeże jest polecane przez lekarzy ze względu na obecność jodu w powietrzu, który bierze udział w produkcji hormonów tarczycy odpowiedzialnych za właściwy metabolizm i prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Kobiety w ciąży powinny za to zrezygnować z wycieczek do krajów, w których panuje tropikalny klimat, m.in. ze względu na podróż samolotem i ryzyko zakażenia chorobami tropikalnymi. 

WAŻNE: Bądź w stałym kontakcie z lekarzem, który prowadzi twoją ciążę. On najlepiej wie, w jakim jesteś stanie i powinien dać ci wskazówki, jak dbać o sibie i o maleństwo latem. Zgłaszaj wszelkie dolegliwości, pytaj, jeśli masz wątpliwości. Pamiętaj, że chodzi nie tylko o twoje zdrowie i życie!

Źródło: MilionKobiet.pl, inf. prasowa
Foto: Shutterstock


Dodał(a): Karolina Zdunowska , Wtorek 28.07.2015 (aktualizacja: 2015-08-01)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Anonim
Ladna jests
Dodano: 2017-11-28 21:35:34 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×