4 rzeczy, które zabijają kreatywność Twojego dziecka

Kreatywność to cecha, która rozwiązuje wiele problemów w dorosłym życiu... Nie zabieraj jej swojemu dziecku!

kreatywnoscdziecka.jpg

Dzieci są prawdziwymi szczęściarzami- rodzą się kreatywne. Wcale nie muszą uczyć się korzystać z wyobraźni! Niestety, dorośli psują całą zabawę. A szkoda, ponieważ kreatywność pomaga radzić sobie z codziennością i sprawia, że życie jest pełne radości! Tymczasem my, jako rodzice, wielokrotnie hamujemy dziecięcą wyobraźnię. Oto 4 rzeczy, przez które dziecko zapomina o swojej inwencji twórczej:

KONTROLA

Musisz cały czas wiedzieć, czym akurat zajmuje się maluch? Daj mu trochę wolności. Pamiętaj, że kreatywność potrzebuje swobody. Nawet jeśli uwielbiasz bawić się z dzieckiem, czasami odpuść. Nie możesz kontrolować każdej zabawy dziecka. Unikaj również podsuwania mu gotowych rozwiązań. Niech maluch nauczy się szukać wyjścia z nawet najtrudniejszej sytuacji i nie liczy na Twoją ciągłą pomoc. 

Napięty grafik

Chcesz żeby Twoje dzieci nigdy się nie nudziły i dlatego szczelnie wypełniasz im każdą wolną chwilę? Z pewnością zajęcia pozalekcyjne są bardzo rozwijające dla maluchów, jednak najlepsze pomysły biorą się z... nudy! Dorośli bardzo się jej boją, a dzieci wręcz uwielbiają! To własnie nuda pozwala im rozwinąć wyobraźnię! 

Surowe wychowanie

Dziecko potrzebuje sztywnych zasad, ale warto pozostawić mu również przestrzeń na swobodne działania. Zrezygnuj z codziennych procedur, przez które Twoje dziecko nie może bawić się wtedy, kiedy chce i jak chce. Oczywiście nie mówimy tu o zabawie w środku nocy, ale... czasami warto zrobić wyjątek i pozwolić maluchowi decydować tym, jak chce spędzać czas. 

"Wspomagacze motywacyjne" 

Nauczyłaś dziecko, że za każdym razem, kiedy coś zrobi, otrzymuje nagrodę? Czy ładnie zjedzony obiad lub posprzątanie pokoju to faktycznie tak duży wysiłek? Nagrody motywacyjne sprawiają, że dziecko wykonuje polecenia dla samego osiągnięcia celu, nie szukając  ciekawych rozwiązań po drodze- a przecież samo działanie może być fascynujące! Naucz malucha, że każdy z Was ma w domu swoje obowiązki i nie przekupuj go.

Zdjęcie: iStock 


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Czwartek 11.05.2017 (aktualizacja: 2017-05-11)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (2)

Awatar
Anonim
Dodano: 2017-05-12 15:05:27 Zgłoś nadużycie
Anonim
Dodano: 2017-05-12 15:03:41 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×