6 sygnałów ostrzegawczych, które mogą świadczyć o tym, że Twoje dziecko myśli o samobójstwie

Depresja nastolatków jest niebezpieczną i trudną do zauważenia chorobą. Wszystko dlatego, że w wielu przypadkach, objawy depresji mogą naśladować zmienne nastroje nastolatków, wywołane dojrzewaniem. Okazuje się, że rodzice bardzo często są ostatnimi osobami, które dowiadują się o problemach dziecka. Najbardziej tragicznym skutkiem depresji jest odebranie sobie życia. Zobacz, na jakie sygnały powinnaś zwracać szczególną uwagę, aby zapobiec tragedii.

iStock-505236468.jpg

Traci zainteresowanie ulubionymi aktywnościami

Jeśli Twoje dziecko rezygnuje z ulubionych zajęć pozaszkolnych, przestaje spotykać się z przyjaciółmi lub porzuca swoje dotychczasowe hobby oraz nie jest w stanie dostarczyć satysfakcjonującego wyjaśnienia, dlaczego to robi, powinnaś być ostrożna. Takie zachowanie może wskazywać, że dziecko jest przygnębione i miewa czarne myśli. 

Zaniedbuje higienę osobistą

Wiele nastoletnich dzieci ubiera się modnie i przykłada dużą uwagę do higieny osobistej. Nastolatek, który myśli o odebraniu sobie życia, przestaje o to dbać. Jeśli do tej pory Twoje dziecko było czyściochem i diametralnie zmieniło swoje podejście do tych spraw, najprawdopodobniej to powód do obaw.

Skarży się na fizyczny dyskomfort

Poczucie emocjonalnego stresu, może doprowadzić również do doświadczania bólu i dyskomfortu fizycznego. Dzieci, które rozważają dramatyczne rozwiązanie, często skarżą się na zmęczenie, ból brzucha, migreny oraz inne problemy fizyczne. Nie potrafią również wskazać fizjologicznych wyjaśnień, które mogłyby powodować ból. Tego typu sygnały powinnaś rozpatrywać niezwłocznie. 

Nie ma motywacji

Dzieci dotknięte depresją, często skarżą się na nudę. Mają także poczucie bezradności i wydaje im się, że nie mają na nic wpływu. Z biegiem czasu, pod naciskiem takich emocji, dziecko może poczuć, że w jego życiu nie ma nic ważnego. 

Podejmuje niebezpieczne aktywności

Dziecko, które angażuje się w niebezpieczne zajęcia i rozmawia o zagrażających życiu działaniach, może być przygnębione i rozważać najgorszy scenariusz. Nastolatek może także odczuwać chęć zrobienia czegoś odważnego, aby "czuć, że żyje". Może też naciskać na granice- podjąć próbę samookaleczenia lub zbliżenia się do śmierci.


Żartuje z rzeczy, z których nie powinno się żartować

Kiedy nastolatek często porusza kwestie kresu życia, to poważny znak ostrzegawczy, którego rodzice powinni być świadomi. Podczas gdy żartuje, w rzeczywistości może być w depresji i szukać pomocy bliskich.  

Zdjęcie: iStockDodał(a): Małgorzata Rosiak , Czwartek 29.06.2017 (aktualizacja: 2017-06-29)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×