Chcesz nieustannie uszczęśliwiać swoje dziecko? To niebezpieczne!

Ty i Twoje dziecko nie musicie zgadzać się we wszystkim!

iStock-520593806.jpg

Każda z nas chce, aby nasze dzieci były szczęśliwe. Rzeczywistość wygląda nieco smutniej, ponieważ żaden człowiek nie jest  bezustannie szczęśliwy. Chyba nie chcesz, aby Twoje dziecko w przyszłości czuło się winne z powodu dni, w których nie czuło się szczęśliwe? Niestety wielu rodziców nie wie, jak łatwo do tego doprowadzić.

To oczywiste, że rodzice chcą, aby ich dzieci miały rzeczy, których oni nie mieli w dzieciństwie. Takie wychowanie może doprowadzić do fałszywego poczucia bezpieczeństwa oraz zepsucia. To samo tyczy się sytuacji, w których naciskasz na dziecko - na realizowanie tych samych pasji, co Ty. Nie musicie być tacy sami. Ludzie są różni i z biegiem czasu się zmieniają. Naucz swoje dziecko akceptacji odmienności. Oto trzy korzyści, które przyniesie pełna akceptacja dziecka, nawet jeśli uszczęśliwia je zupełnie coś innego, niż Ciebie:

Dorosłe dziecko nigdy nie uwierzy w mit, że musi być nieustannie szczęśliwe

W naszej kulturze łatwo odnieść wrażenie, że wszyscy ludzie, którzy nas otaczają, są szczęśliwi. Takie myślenie doprowadza do złego samopoczucia, jeśli uczucie szczęścia wymyka się nawet na moment. Tymczasem ludzkie emocje są bardzo różne. Czujemy się smutni, źli lub nawet przytłoczeni. To zupełnie normalne. Naucz swoje dziecko wyrażać całe spektrum uczuć.

Dorosłe dziecko nigdy nie będzie błagało

Dzieci mają tendencję do zadowalania swoich rodziców. Kiedy opinia mamy jest pozytywna, czują, że zachowują się dobrze, kiedy opinia zamienia się w negatywną, są smutne. To budowanie charakteru dziecka. Jeśli dziecko ukształtuje w sobie postawę, nieustannego uszczęśliwiania mamy w celu uzyskania dobrej opinii, w przyszłości przekształci się w niepewnego siebie dorosłego z uniżoną postawą wobec otoczenia. Jego poczucie własnej wartości będzie opierało się na zadowalaniu i uszczęśliwianiu innych.

Dorosłe dziecko odkryje znaczenie swojego unikalnego charakteru

Każdy rodzic chce, aby jego dziecko osiągało sukcesy. Nie ma w tym nic złego, dopóki dziecko nie osiąga sukcesów kosztem innych, a opiera się na własnym charakterze i umiejętnościach

Zdjęcie: iStock


Dodał(a): Małgorzata Rosiak , Poniedziałek 14.08.2017 (aktualizacja: 2017-08-11)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×