Depresja u dziecka- rozpoznasz ją po tych 5 sygnałach...

Depresję bardzo trudno rozpoznać- zwłaszcza, gdy pojawia się u najmłodszych... Jak zauważyć, że dziecko zmaga się z problemami? Liczy się przede wszystkim czas.

dzieckosmutne.jpg

Depresja potrafi rozwijać się miesiącami. Nawet jeśli dotyczy bliskich nam osób, trudno zauważyć jej pierwsze symptomy. W przypadku dzieci sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana- u nich objawy są bowiem zupełnie inne niż u dorosłych. Oto 5 sygnałów, które powinny dać Ci do myślenia:

Samotne zabawy

Jeśli zauważyłaś, że dziecko najbardziej ceni sobie swoje własne towarzystwo, coś jest nie tak. Możliwe, że czas, w którym się bawi, to tak naprawdę inscenizacja przygotowana specjalnie dla rodziców- dziecko w tym czasie może oddawać się nieciekawym, przygnębiającym przemyśleniom. Najlepszym rozwiązaniem będzie obserwacja zachowań malucha, a także zainteresowanie jego problemami- nawet tymi najmniejszymi.  

Brak apetytu 

Dziecko, które nagle zaczyna odmawiać spożywania regularnych posiłków, prawdopodobnie bardzo się czymś martwi. Rozwikłanie tej zagadki może być trudne- maluch boi się krytyki rodziców, dlatego o pierwszą rozmowę warto poprosić kogoś z zewnątrz. Jeżeli widzisz, że z Twoim dzieckiem dzieje się coś niedobrego, jedzenie nie jest w tym momencie najważniejsze- staraj się przygotowywać mu jego ulubione posiłki.

Nocne moczenie się

Mimo że w ciągu dnia dziecko doskonale udaje, że wszystko jest w porządku, jego organizm jest przeciążony również wtedy, gdy śpi. Stąd własnie bierze się nocne moczenie- tego problemu raczej nie rozwiążesz samodzielnie- możliwe, że pora odwiedzić lekarza.

Zwiększona potrzeba bliskości 

Twoje dziecko od jakiegoś czasu ciągle chce się do Ciebie przytulać i nie umie samodzielnie zasnąć? Zauważyłaś, że dużo bardziej ceni sobie czas spędzony z Tobą niż z rówieśnikami? W ten sposób maluch komunikuje swoją potrzebę Twojej uwagi. 

Agresja 

Depresja nie zawsze przebiega w smutku i ciszy. Niekiedy dziecko manifestuje swoją złość, rozdrażnienie i smutek poprzez agresywne zachowania, którymi chce zwrócić uwagę na swój problem. 

Zdjęcie: iStock 


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Środa 23.08.2017 (aktualizacja: 2017-08-23)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×