Dlaczego warto wychowywać dziecko przy pomocy... muzyki?

Wcale nie musisz mieć wyjątkowych zdolności, aby wprowadzić dziecko w świat muzyki! Zobacz, w jakiś sposób dasz mu najpiękniejszy prezent!

dzieckomuzyka.jpg

Zmysł słuchu rozwija się u dziecka już w pierwszych tygodniach okresu prenatalnego. Dlatego w czasie ciąży Twoja interakcja z "brzuszkiem" jest bardzo ważna- im więcej dźwięków dociera do malucha, tym lepiej wykształcony jest jego układ nerwowy. Nawet jeśli są to przeboje Twojej ulubionej kapeli rockowej.

Również po porodzie warto pamiętać o roli muzyki w życiu dziecka. Tymczasem wiele z nas sądzi, że aby śpiewać czy grać na instrumencie, trzeba mieć choć trochę talentu... To duży błąd! Nieważne, jak śpiewasz- maluch doceni nawet Twoje fałsze. Dlaczego warto to robić od pierwszych dni życia dziecka?

Rozwój muzyczny dziecka jest tak samo ważny, jak jego kolejne kroki rozwojowe w innych dziedzinach. To właśnie muzyka uczy malucha wrażliwości i pierwszych ważnych emocji, bez których niemożliwe jest prawidłowe funkcjonowanie w społeczeństwie.

Kontakt z muzyką niesie za sobą naukę wrażliwości na piękno i aktywizuje dziecko, które naturalnie powtarza dźwięki czy ruchy podczas tańca. Szybki rozwój muzyczny dziecka osiągniesz dzięki zaznajamianiu go z żywymi, wpadającymi w ucho rytmami. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś razem z maluchem słuchała swojej ulubionej muzyki... w końcu robiłaś to przez cały okres ciąży! Niech w Waszym życiu będzie jak najwięcej różnorodnych dźwięków- z nimi wspólne dni będą jeszcze ciekawsze. Niech towarzyszą Wam w różnych chwilach- podczas śniadania, wspólnej wycieczki czy w trakcie usypiania maluszka.

Oprócz muzyki aktywizującej, warto zapoznać dziecko ze spokojniejszymi rytmami... A gdyby tak wypróbować muzykę klasyczną? Nawet jeśli nie słuchasz jej na co dzień, jej uspokajające i rozwijające działanie potwierdzają badania. Okazuje się, że regularne słuchanie klasyki poprawia inteligencję malucha. Jeśli po dłuższym czasie zaznajamiania malucha z nowymi dźwiękami zauważysz jego rosnące zainteresowanie, może to świetna pora by dziecko zaczęło naukę gry na pianinie, gitarze lub skrzypcach? W tym przypadku warto pamiętać o ważnej zasadzie- nie wybieraj instrumentu sama. Dodatkowo- nic na siłę. Jeśli maluch nie chce się uczyć, nie zmuszaj go. Nie ma nic gorszego niż znienawidzone lekcje muzyki! Za to jeśli podejdziesz do całej sprawy w odpowiedni sposób, Twoje dziecko zdobędzie cenne doświadczenie, które nauczy go wrażliwości, cierpliwości i wytrwałości.

Długoletnie badania udowadniają, że gra na instrumencie wpływa nie tylko na rozwój muzyczny, ale także wzmacnia inne zdolności mózgu, a uczniowie mający kontakt z muzyką, osiągają dużo lepsze wyniki. 

Nie musisz zaczynać od Bacha czy Mozarta. Przypomnij sobie swoje ulubione melodie z dzieciństwa i po prostu... dobrze się baw! 

Zdjęcie: iStock 

Źródło: Raisesmartkid


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Piątek 19.05.2017 (aktualizacja: 2017-05-19)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Anonim
To prawda, ze muzyka niesamowicie wplywa na rozwoj dziecka. Ja sama obserwujac swoja corke widze, ze jest bardzo kreatywna szczegolnie od kiedy zaczela grac na pianinie w szkole muzofilia. Idzie jej naprawde dobrze, a tamtejsi pedagodzy tylko motywuja ja do piecia sie na szczyt :)
Dodano: 2017-05-23 13:04:53 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×