Jak poznać swoje dziecko i stać się jego najlepszym przyjacielem?

Dla swojego dziecka warto być nie tylko odpowiedzialnym opiekunem, ale również wymarzonym przyjacielem. Taka więź to najpiękniejsze, co może spotkać Cię w rodzicielstwie!

dzieckoprzyjaciel.jpg

Mimo, że rodzicielstwo to najtrudniejsze zadanie na świecie, nie zawsze musisz być surową mamą. Czasami Twoje dziecko potrzebuje przyjacielskiego wsparcia i kogoś, kto go wysłucha. Co możesz zrobić, aby zaufało właśnie Tobie? Oto sprawdzone sposoby.

SŁUCHAJ 

Wiemy, że masz swoje zasady, jednak karanie dziecka za każdym razem, kiedy jego przewinienia wyjdą na jaw sprawia, że oddalasz się od niego. Następnym razem, zamiast zwierzyć Ci się ze swoich problemów, będzie wolało porozmawiać z rówieśnikami. Zanim krzykniesz czy ukarzesz dziecko, pozwól mu wyjaśnić konkretną sytuację. W trakcie rozmowy nie zajmuj się innymi rzeczami- przygotowywanie obiadu możesz przecież dokończyć później. Pokaż dziecku, że naprawdę interesują Cię jego problemy. 

SZANUJ

Mimo że jesteś rodzicem, czasami powinnaś pozwolić dziecku na podjęcie jego własnej decyzji. Przestrzegaj go przed konsekwencjami konkretnych działań, ale nie zakazuj wszystkiego. Postaraj się również uwzględniać jego opinię w Waszych planach. Następnym razem zamiast planować wspólny weekend u dawno niewidzianej ciotki, zapytaj dziecko czy nie chciałoby spędzić czasu w inny sposób. Pamiętaj, że dziecko jest takim samym członkiem rodziny jak Wy.

UFAJ

Nie musisz kontrolować dziecka na każdym kroku... Wytłumacz mu, dlaczego stosujesz akurat takie, a nie inne zasady i nagradzaj za ich przestrzeganie. Na większość z nas działają nagrody, nie kary. Pozwól dziecku popełniać jego własne błędy. Wystarczy, że przypomnisz sobie, jak Ty zachowywałaś się w jego wieku. Czy zawsze słuchałaś rodziców?

DZIAŁAJ!

Lubisz wychodzić z przyjaciółkami do kina czy na kawę? Zrób to samo z dzieckiem! Nie traktuj tego jak nudnego, rodzinnego wyjścia, tylko jak czas spędzony w towarzystwie najlepszej kumpeli. Rób z dzieckiem małe rzeczy, które na długo zapamięta- może to być spontaniczna wycieczka w środku nocy, lot balonem czy wspólne obserwowanie wschodu słońca. Korzystajcie z ulotnych chwil niosących wielkie szczęście- to bardzo buduje Waszą relację.

Zdjęcie: iStock 


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Czwartek 20.04.2017 (aktualizacja: 2017-04-20)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar