Jak rozwiązywać konflikty między rodzeństwem?

Twoje dzieci cały czas się kłócą? Zobacz, jak załagodzisz ich konflikty!

klotnierodzenstwo.jpg

Kiedy na świat przychodzi drugie dziecko, wydaje nam się że teraz rozpocznie się prawdziwa sielanka, a każdy dzień kochającej się rodziny, będzie wypełniony radością... Niestety, rzeczywistość jest zupełnie inna. Maluchy nie zawsze potrafią się dogadać, dlatego tak ważna jest Twoja postawa i sposób reagowania na ich konflikty. Przede wszystkim, powinnaś uświadomić sobie, że drobne kłótnie maluchów wcale nie są takie złe- w ten sposób uczą się funkcjonować w społeczeństwie. Mimo że czasami masz dość ciągłych krzyków, nie zawsze powinnaś reagować. Wkraczanie między rodzeństwo sprawi, że zawsze któreś z dzieci będzie czuło się poszkodowane- zwłaszcza że nie jesteś w stanie dowiedzieć się, kto tak naprawdę zawinił.

Pozwól dzieciom wspólnie wypracować najlepsze porozumienie. Jeżeli chcesz pomóc maluchom, kiedy już się pogodzą, zapytaj, jakie było źródło ich kłótni. Być może kłócą się o problemy, które jesteś w stanie rozwiązać? Daj dzieciom do zrozumienia, że jesteś ich przyjacielem i zawsze mogą liczyć na Twoją pomoc. Staraj się także wyjaśniać im, że posiadanie brata czy siostry może być wspaniałe, o ile nauczą się żyć w przyjaźni. Staraj się występować w roli mediatora, nie sędziego. Bardzo ważne jest również, aby maluchy nauczyły się mówić "przepraszam" i wiedziały, co oznacza to słowo. Co zrobić, gdy dochodzi do rękoczynów?

Przede wszystkim nie faworyzuj młodszego dziecka- nie zawsze to ono jest ofiarą, mimo że jest mniejsze i słabsze. Nie poświęcaj również zbyt dużo uwagi agresorowi- będzie to dla niego wspaniałe wyróżnienie. W przypadku bójki najlepiej rozdzielić dzieci na chwilę, pozwolić im się uspokoić, a następnie spokojnie wyjaśnić, dlaczego nie powinny używać wobec siebie przemocy. 

Na co dzień warto zachęcać maluchy do współpracy, dzięki której same zauważą, że brat czy siostra potrafią być także fajnymi przyjaciółmi. Zadbaj również o prywatność dzieci- niech każde z nich ma przynajmniej odrobinę własnego terytorium w mieszkaniu.  

Zdjęcie: iStock 


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Wtorek 09.05.2017 (aktualizacja: 2017-05-09)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Anonim
Praktyczne porady można znaleźć na kidini.pl/konflikt-miedzy-rodzenstwem-jak-reagowac/
Dodano: 2017-08-17 14:55:55 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×