Jak się uczyć dojrzałego rodzicielstwa?

Fakt, że zostaliście rodzicami wcale nie musi świadczyć o tym, że jesteście gotowi do nowej roli. Czym charakteryzuje się prawdziwie dojrzałe rodzicielstwo?

dojrzalerodzicielstwo.jpg

Nie musisz być idealną matką, aby być dla dziecka dojrzałym opiekunem. Okazuje się, że dojrzałość to inaczej pewność siebie. Chodzi tu po prostu o jasno ustalone priorytety. Najważniejsze, abyś wychowując dziecko czuła, że Twoje postępowanie jest w pełni uzasadnione. O czym powinien pamiętać dojrzały rodzic?

Dziecko nie jest własnością

Oczywiście masz ogromny wpływ na całą jego przyszłość, nie traktuj go jednak niczym przedłużenia samej siebie. Dziecko jest odrębnym bytem, ma swój charakter i swoje potrzeby, które mogą być całkowicie inne, niż Twoje. Dojrzały rodzic pozwala dziecku na tę odrębność i nie jest zbyt nadopiekuńczy. Nie liczy również na to, że dziecko wykształci w sobie konkretne, godne pochwały, cechy- pozwala mu na wady, które również je rozwijają.

WARTO STAWIAĆ GRANICE

Dojrzałość w rodzicielstwie to również umiejętność jasnego stawiania granic. Rodzic, który dorósł do swojej roli, doskonale wie, że sama miłość to za mało, aby wychować malucha. Dziecko, które nie musi przestrzegać określonych zasad, prędzej czy później zacznie się buntować, czekając na Twoją reakcję.

Każdy ma prawo do błędu

...zwłaszcza Ty! W końcu nikt z nas nie rodzi się z wiedzą dotyczącą wychowywania dzieci. Pozwól na błędy, zarówno sobie, jak i maluchowi. To właśnie dzięki nim zdobędziesz doświadczenie, które wykorzystasz w przyszłości. Nie zadręczaj się z powodu jednej pomyłki. Pamiętaj, że błędów nie popełnia jedynie ten, który nic nie robi. Jako dojrzały opiekun chcesz cały czas się rozwijać- bez drobnych potknięć to niemożliwe.

Rodzic wie najlepiej

Dojrzały rodzic nie słucha rad sąsiadek. Oczywiście, warto czasem zasięgnąć porady kogoś bliskiego, jednak najlepsze, co możesz zrobić, to postawić na swój instynkt. To właśnie on podpowiada najlepsze rozwiązania.  

Zdjęcie: iStock 


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Wtorek 11.04.2017 (aktualizacja: 2017-04-11)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar