Jak wspierać inteligencję dziecka?

Twoje metody wychowawcze mają ogromny wpływ na przyszłość malucha. Jak pomagać dziecku w rozwijaniu inteligencji od najmłodszych lat?

inteligencjadziecka.jpg

Małe dziecko chłonie otaczające je bodźce w ekspresowym tempie. Stosowanie prawidłowej metody wychowawczej może w ogromnym stopniu wspierać jego inteligencję. O czym warto pamiętać?

Rozwój inteligencji u dziecka w dużym stopniu zależy od miłości i troski, jaką od Was dostaje. Na inteligencję ogromny wpływ mają pozytywne emocje. Pamiętaj, że Wasza obecność w życiu malucha jest kluczowa. Równie istotna jest rozmowa z dzieckiem- nie zawsze musi dotyczyć rozwojowych tematów. Chodzi o to, aby dziecko miało stały kontakt z drugim człowiekiem. Najnowsze badania dowodzą, że istnieje realny związek między ilością słów, jakie słyszy dziecko, a jego rozwojem.

Niech wspólne czytanie stanie się Waszym codziennym nawykiem. Jest to ważne na każdym etapie życia dziecka. Nawet jeśli nie rozumie ono jeszcze poszczególnych słów, samo oglądanie obrazków działa na jego wyobraźnię. Pozwól dziecku samodzielnie odkrywać świat. Nie kontroluj każdego jego ruchu. Nawet jeśli zakończy się to kolejnym siniakiem, poznawanie otoczenia uczy malucha przewidywać. To także doskonała lekcja kreatywności. Zadbaj także o to, aby ilość dostarczanych dziecku bodźców nie była zbyt duża. Może to być męczące i zniechęcające do dalszego działania.

W pierwszych miesiącach życia naucz dziecko kojarzyć konkretne fakty. Pozwól mu odkryć, że każde działanie ma swój skutek- możesz to zrobić za pomocą łatwych czynności, takich jak np. włączanie i wyłączanie światła. 

Zadbaj o stały kontakt dziecka z rówieśnikami. To właśnie wśród nich uczy się zdrowej rywalizacji, a także nawiązuje pierwsze relacje.  

Zdjęcie: iStock 


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Wtorek 27.12.2016 (aktualizacja: 2016-12-27)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×