Jak wychować córkę na silną, niezależną kobietę?

Co możesz zrobić już dziś, żeby w przyszłości Twoja córka była szczęśliwą, świadomą własnej wartości kobietą?

wychowywanicorki.jpg

Już dzisiaj możesz mieć wpływ na to, jakie życie będzie miała Twoja córka. To, jak będą wyglądały jej relacje z ludźmi zależy od wartości, jakie jej przekażesz. Czego warto uczyć małą dziewczynkę, a o których pomysłach lepiej zapomnieć?

Być może zabrzmi to nierealnie, ale warto zapomnieć o wszystkich książkach opowiadających o losach księżniczek, które prędzej czy później kończą się dobrze. Dzieje się tak nie ze względu na ich samodzielność czy siłę, ale dzięki wybawcy, który przybywa na białym koniu i ratuje je z opresji. Nie ucz córki czekania na księcia z bajki, który powie jej jak żyć. Spraw, aby sama umiała zawalczyć o szczęście. Niech jej autorytetami będą silne kobiety potrafiące radzić sobie w każdej sytuacji.

Mów córce mądre komplementy, które będą wyrazem docenienia nie tylko jej urody, ale głównie zachowania. Chwal konkretne kroki w przód. Naucz ją, że jej uroda jest tylko wspaniałym dodatkiem do jej charakteru. Pamiętaj, że dziecko obserwuje zachowania otaczających je ludzi, dlatego bardzo ważna w wychowaniu córki jest rola taty. To właśnie on powinien rozpieszczać dziewczynkę, a jednocześnie pokazywać jej, jak powinna wyglądać kochająca się para. Ojciec nigdy nie powinien używać stwierdzeń, które obniżają poczucie wartości córki i dyskredytują jej płeć. W domu bardzo ważny jest równy podział obowiązków między małżonkami, a także wzajemny szacunek. Mimo że chcesz wychować silną kobietę, powinnaś nauczyć ją bycia równocześnie czułą i ciepłą osobą.

Nie śmiej się z emocji, jakie przeżywa Twoja córka na kolejnych etapach rozwoju. Przypomnij sobie, jak w Twoim przypadku przebiegało pierwsze miłosne rozczarowanie czy kłótnie z najlepszą przyjaciółką. Pozwól jej na płacz czy śmiech, kiedy tego potrzebuje. Dzięki temu nigdy nie będzie czuła, że musi udawać kogoś, kim tak naprawdę nie jest. 

Rola matki jest bardzo ważna, nie zapominaj jednak być przyjaciółką swojej córki. Jeżeli będzie czuła, że zawsze jesteś blisko, możesz być pewna, że nie ominie Cię żadne ważne wydarzenie w jej życiu. I na koniec- nigdy nie wyręczaj córki, zarówno w drobnych czynnościach, jak i radzeniu sobie z problemami, jakie ją spotykają. Wspieraj ją i pomagaj, ucząc przy tym samodzielności. Pamiętaj, że budujesz właśnie przyszłą, silną kobietę! 

Zdjęcie: iStock 


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Wtorek 14.03.2017 (aktualizacja: 2017-03-14)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar