Jak zmienić złe zachowanie dziecka w tydzień?

Złe zachowanie dziecka trapi niejedną mamę. Jeśli Twoje dziecko wpada w szał, kiedy nie dostaje tego, czego chce lub zachowuje się niegrzecznie w stosunku do innych dzieci, świetnie trafiłaś! Zobacz, jak zmienisz złe zachowanie swojego malucha w mniej niż tydzień.

iStock_72240541_SMALL (1).jpg

AKCJA REAKCJA

Błędem popełnianym przez wielu rodziców jest reagowanie na złe zachowanie. Najczęściej nerwowo i pod wpływem złych emocji. W ten sposób dziecko koduje sobie, że zachowując się źle, może zwrócić na siebie uwagę, ponieważ według niego negatywna uwaga jest lepsza niż żadna. Dodatkowo, dzieci chłoną jak gąbka. Krzycząc, uczysz je złego zachowania. Jeżeli postarasz się nie reagować przez tydzień na jego zachowanie, zobaczysz, że wkrótce przestanie zabiegać o Twoją uwagę i w ten sposób zmieni swoje postępowanie.

BĄDŹ PRZYKŁADEM

Jeżeli Twoje dzieci są drażliwe i narzekają, wskaż im właściwą drogę do rozwiązania problemu. Pamiętaj, aby w nerwowych sytuacjach zachować spokój i mówić łagodnym tonem. Szybko nauczą się, że z każdej sytuacji da się wyjść z klasą i spokojem. Klasycznym przykładem mogą być szalone poranki. Jeżeli Twoje dziecko jest spóźnione do szkoły, zamiast biegać i wykonywać wszystkie czynności, które powinno wykonać samodzielnie, przypomnij mu łagodnie, jakie mogą być konsekwencje takiego spóźnienia. Pamiętaj także, że podczas wychodzenia z domu Ty też powinnaś zachowywać się spokojnie, nawet jeśli wiesz, że jesteś już bardzo spóźniona.

WYJAŚNIJ UCZUCIA

Dziecko musi nauczyć się rozróżniać emocje i je nazywać. Kiedy zachowuje się źle, wykaż się zrozumieniem i powiedz mu, że wiesz, dlaczego zachowało się w ten sposób. Maluch poczuje się rozumiany i kochany. Pamiętaj, że pomimo wszystko powinnaś także wyciągać sprawiedliwe konsekwencje. Będzie miało to sens jeżeli dziecko zrozumie, za co odbywa karę.  Ochłonie i z pewnością przemyśli swoje postępowanie. Wyrzucanie dziecka za drzwi i krzyczenie podczas udzielania kary to najgorsze, co możesz zrobić. 

KONSEKWENCJA

To podstawa dobrego wychowania dziecka. Jeśli Twoje dziecko jest wychowywane w zależności od Twojego humoru, wyrządzasz mu ogromną krzywdę. Dziecko musi wiedzieć, co czeka go po nieodpowiednim zachowaniu.  Naucz się je chwalić i nie podkreślać tylko złych stron. Bardzo często rodzice zapominają o chwaleniu dzieci, kiedy te są grzeczne. Używanie tylko negatywnych słów i ciągłe krytykowanie utwierdzają dziecko w przekonaniu, że jest złe i nieakceptowane.

Zdjęcie: iStock


Dodał(a): Zosia Brzezicka , Poniedziałek 26.09.2016 (aktualizacja: 2016-09-26)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Anonim
w tydzień? marzyciele z Was. powinniście pisać powieści s-f.
Dodano: 2016-09-28 14:49:15 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×