Jak znaleźć czas dla siebie po narodzinach dziecka?

Narodziny pierwszego dziecka to prawdziwa rewolucja w życiu kobiety... Jak w tym czasie zadbać o swoje samopoczucie?

jakbycszczzesliwapoporodzieee.jpg

Kiedy na świecie pojawia się maluszek, życie kobiety zostaje wywrócone do góry nogami! Nagle wszystko się zmienia i mimo, że pierwsze tygodnie po porodzie to piękny czas, niesie za sobą wiele trudów. Oprócz ogromnej radości, pojawia się także bezsilność i wiele wątpliwości.

Niemowlę potrzebuje mamy prawie na wyłączność... a to przecież niemożliwe! Mimo że bycie matką to wielka odpowiedzialność, warto czasami pomyśleć o sobie. W końcu szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko! Jak znaleźć czas dla siebie?

Ustal priorytety

Przy maluszku trudno będzie Ci znaleźć kilka godzin dla siebie, ale niech będzie to chociaż pół godziny dziennie. Nie planuj na ten czas kilku rzeczy na raz. Niech chwila dla Ciebie nie polega na prasowaniu dziecięcych ubranek i jednoczesnym oglądaniu ulubionego serialu. Przy małym dziecku trudno być perfekcyjnym,  za to wypoczęty i szczęśliwy rodzic to najlepsze, co możesz mu dać.

Naucz się być... wielozadaniowa!

Chyba każda mama to ma. Fakt, że jednocześnie gotujesz obiad i śpiewasz z dzieckiem, po jakimś czasie nikogo nie dziwi. Wykorzystaj tę cechę! Niech codzienny spacer z maluchem będzie okazją do posłuchania ulubionej płyty czy przeczytania choć kilku stron książki. Dotyczy to również obowiązków domowych. Pora posiłku dziecka to świetny moment na przygotowanie obiadu dla całej rodziny. Nie wykorzystuj na to drzemki malucha.

Wprowadź jasne zasady

Twój partner wraca zmęczony po pracy, a Ty cały czas "siedzisz w domu", dlatego kiedy jesteście razem, nadal to Ty zajmujesz się dzieckiem? Wytłumacz ukochanemu, że Ty również wykonujesz ciężką pracę! Od czasu do czasu potrzebujesz kilku dodatkowych godzin snu.

Zrezygnuj z "pożeraczy" czasu

Zanim po zaśnięciu dziecka sama stracisz wszystkie siły, postaraj się zrelaksować. Przeglądanie Facebooka to najlepszy sposób na stracenie kilku godzin... Zastanów się, jakiej formy wypoczynku najbardziej potrzebujesz i zaplanuj go dzień wcześniej.

Zdjęcie: iStock 


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Czwartek 18.05.2017 (aktualizacja: 2017-05-18)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×