Jaką rolę w życiu dziecka odgrywa porażka?

Podczas zabawy z dzieckiem zdarza Ci się specjalnie przegrywać? Przestań to robić! Porażka jest wbrew pozorom jedną z najważniejszych lekcji w życiu.

przegryyyw.jpg

Porażka to nieuchronny element naszego życia. Wywołuje emocje, które warto oswoić na jak najwcześniejszym etapie rozwoju. Bez tego późniejsze niepowodzenia mogą nas wiele kosztować. Mimo to, rodzice zwykle chcą uchronić dziecko przed cierpieniem i udowodnić mu, że we wszystkim jest najlepsze. Specjalnie przegrywają każdą grę i usprawiedliwiają każde drobne niepowodzenie. Dlaczego nie warto tak robić?

Przede wszystkim ze względu na to, że istnieje sposób na nauczenie dziecka optymizmu. Im wcześniej nauczysz je odpowiedniego podejścia zarówno do dobrych, jak i złych rzeczy, które przynosi los, tym lepiej. Dziecko, przed którym ukrywasz okrucieństwo świata nie poradzi sobie jako dorosły. Lepiej, żeby pierwsza porażka w jego życiu dotyczyła przegranej w chińczyka, niż utraty pracy. Oczywiście, nieustanne powodzenia sprawiają, że dziecko przestaje wierzyć we własne siły, dlatego we wszystkim trzeba zachować rozsądek. Warto wytłumaczyć dziecko, że z pewnymi rzeczami radzi sobie doskonale, a inne wymagają od niego po prostu więcej czasu. 

W nauce reagowania na porażki bardzo ważna jest Twoja postawa. Pamiętaj, że to właśnie z Twojego zachowania dziecko czerpie najwięcej. Dlatego jeżeli sama poddajesz się przy pierwszym niepowodzeniu i załamujesz się zamiast działać, niech nie dziwi Cię płacz dziecka w trudnej sytuacji. Jest jeszcze jeden powód, dla którego nigdy nie wolno specjalnie przegrywać z maluchem. Jesteś dla niego wzorcem i oparciem, a Twoje kolejne (mimo że świadome) porażki sprawiają, że dziecko w pewnym momencie zacznie się zastanawiać, czy jesteś słaba.

Co możesz zrobić, kiedy Twojemu dziecku coś się nie uda? Przede wszystkim bądź blisko. Nie mów dziecku, że ma być twarde i nie może pozwolić sobie na chwilę smutku. Daj mu przeżywać wszystkie emocje tak, jak sobie tego życzy. Warto wytłumaczyć maluchowi, że porażka w jednej sferze nie oznacza, że powinien zmienić zdanie na temat swojej wartości- przypominaj mu często o jego sukcesach. Dzięki temu dziecko nie będzie się bało próbować nowych rzeczy.

Zdjęcie: iStock 

ID galerii:2437


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Czwartek 02.03.2017 (aktualizacja: 2017-03-02)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×