Jakie ślady w umyśle zostawia po sobie toksyczne dzieciństwo?

Do czego może prowadzić złe wychowanie?

toksycznedziecinstwo.jpg

Wychowanie dziecka to prawdopodobnie najtrudniejsze zadanie w życiu człowieka. Zwłaszcza, że nikt z nas nie rodzi się z wiedzą na ten temat. Co prawda, każdy wie, że najważniejsza dla malucha jest miłość, problem leży jednak w tym, jak ją pojmujemy. Okazuje się, że stworzenie toksycznej, szkodliwej dla dziecka relacji wcale nie jest takie trudne.

Wystarczy, że "za pomocą dziecka" będziesz chciała spełnić wszystkie swoje marzenia, na które nie starczyło Ci czasu... Może Ci się również wydawać, że dziecko w pewien sposób ma być za Ciebie odpowiedzialne - kiedy płaczesz, pokazujesz mu, że to z jego powodu, uzależniasz swoje emocje od postępowania malucha (który przecież dopiero uczy się funkcjonowania w społeczeństwie!). Skąd się to bierze?

Kiedy na świecie pojawia się mały człowiek, najczęściej wydaje nam się, że teraz czeka nas piękna przygoda z grzecznym maluchem, który będzie bez problemu spełniał wyznaczone przez nas zadania. Na początku są to kolejne kroki rozwojowe, później liczne zajęcia pozalekcyjne, na końcu matura zdana najlepiej w klasie i wymagające, przyszłościowe studia. Warto jednak pamiętać, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie, w dodatku nie musi mieć tych samych marzeń, co jego mama czy tata. Jeżeli zauważysz, że zamiast matematyki, Twoje dziecko uwielbia lekcje rysunku, pozwól mu się wykazać.

Toksyczna matka to dla dziecka ciągły stres. Wie ono, że jest kontrolowane na każdym kroku, a zrobienie czegokolwiek "po swojemu" z pewnością spotka się z negatywną oceną. Krytyka ze strony rodziców, którzy są mu najbliżsi może sprawić, że przestanie wierzyć we własne siły. Możliwe nawet, że dla "świętego spokoju" obierze drogę życiową wybraną przez Was... ale czy o to chodzi?

Fakt, że dziecko przez cały okres dorastania obawia się kary, a jednocześnie trudno wyrwać mu się z toksycznej relacji, powoduje ogromny stres. To właśnie on sprawia, że w umyśle zachodzą ogromne zmiany mające wpływ na całą przyszłość. Dzieci doświadczające silnego stresu bardzo często mają problemy z pamięcią, nie umieją także podejmować decyzji. Brak umiejętności rozwiązywania problemów przekłada się bezpośrednio na późniejsze relacje z przyjaciółmi czy w małżeństwie.

Dodatkowo dziecko, któremu wydaje się, że nie spełnia oczekiwań rodziców, jako dorosły czuje ogromne wyrzuty sumienia, a także ustawiczny strach i gniew, które nie pozwalają mu normalnie funkcjonować. Jak tego uniknąć?

Wychowując dziecko, przede wszystkim pamiętaj, że każda Twoja decyzja wychowawcza ma wpływ na jego przyszłość. Patrząc na malucha, myśl o dorosłym, jakim stanie się już za kilkanaście lat. Staraj się uczyć na błędach... swoich rodziców. Zastanów się, w jakich sytuacjach czułaś się najgorzej będąc dzieckiem. Bądź dla swojego dziecka przede wszystkim przyjacielem i na każdym etapie jego życia staraj się słyszeć jego zdanie- choćby nie miało żadnego sensu. Każdy z nas ma przecież prawo do samego siebie.

Zdjęcie: iStock Dodał(a): Alicja Bartosiak , Środa 15.03.2017 (aktualizacja: 2017-03-15)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×