Lekcje muzyki podnoszą poziom inteligencji

Niejeden rodzic zastanawia się nad posłaniem dziecka na dodatkowe zajęcia. Częstym wyborem jest nauka gry na jakimś instrumencie, czy słusznie?

Lekcje muzyki podnoszą poziom inteligencji

Lekcje muzyki podnoszą poziom inteligencji


Poziom naszej inteligencji nie jest nam dany raz na zawsze. W ciągu życia może się on podnieść lub obniżyć. Co zrobić, by nie zaprzepaścić szansy i wznieść swoje IQ na najwyższy możliwy poziom?

Badaczka Cathy Price z University College London twierdzi, że istnieje możliwość, by nasze IQ podniosło się nawet o 21 punktów. Jest to możliwe dzięki temu, że półkule naszego mózgu są powiązane i doskonalenie możliwości percepcyjno-motorycznych wpływa również na poprawę zdolności poznawczych.

W 1993 roku na łamach cenionego pisma "Nature" opublikowano wyniki badań pokazujące, że słuchanie muzyki klasycznej pomaga podnosić inteligencję. Zanotowany wzrost był chwilowy, bo utrzymywał się przez około 10-15 minut od momentu przesłuchania utworu, jednak świat obiegła wiadomość, że słuchanie muzyki klasycznej zwiększa inteligencję. W ten sposób zrodził się mit "efektu Mozarta", który w 2007 roku został obalony dwukrotnie – przez naukowców z Berlina i badaczy z Wiednia.

lekcje muzyki podnoszą poziom inteligencji

Im dłużej pobieramy lekcje tym wyżej podnosi się nasze IQ 

Samo słuchanie muzyki nie przyczyni się zatem do trwałego podniesienia poziomu naszej inteligencji. Jednak muzyka, a raczej jej nauka i  długotrwałe oraz regularne pobieranie, lekcji może tego dokonać. W 2004 roku E.G. Shellenberg przeprowadził badanie na wybranej grupie 6-latków. Okazało się, że dzieci, które przez 36 tygodni pobierały lekcje gry na jakimś instrumencie, bądź lekcje śpiewu, po zakończeniu nauki wypadły lepiej w tekstach na inteligencję niż dzieci, które tych lekcji nie miały. Zachęcony wynikami naukowiec przeprowadził kolejne badanie, które miało na celu sprawdzić, czy dłuższy czas nauki pozwoli na jeszcze większe podniesienie poziomu IQ u dzieci. Przewidywania potwierdziły się i wyniki eksperymentu pokazały, że dzieci dzięki długotrwałym i regularnym lekcjom śpiewu lub gdy na instrumencie w jeszcze większym stopniu podniosły poziom swojej inteligencji.

Jak to możliwe? Otóż tego typu lekcje ćwiczą zdolności poznawcze takie jak skupianie uwagi, pamięć, ekspresja emocji czy koncentracja u dziecka. Muzyka wymaga od niego również myślenia abstrakcyjnego, które w dużym stopniu przyczynia się do rozwoju intelektualnego. Im dłuższy jest zatem czas pobierania takich lekcji, tym bardziej nasze dziecko rozwija opisane wyżej zdolności, a co za tym idzie zwiększa swój iloraz inteligencji. Warto więc zainwestować i wysłać dziecko na takie dodatkowe zajęcia. Trzeba jednak pamiętać, że nie można robić niczego na siłę i w żadnym wypadku nie należy zmuszać dziecka do takich lekcji. Istnieje bowiem wiele sposobów, by podnieść swój poziom IQ i każdy z pewnością znajdzie coś co go zainteresuje i sprawi, że będzie chciał się rozwijać w danym kierunku, zwiększając przy okazji swoją inteligencję.


Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Shutterstock.comDodał(a): Paulina Lęcznar , Środa 10.09.2014 (aktualizacja: 2014-09-10)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Anonim
Fajne informacje na temat mózgu i rozwoju ozna znaleźć https://www.facebook.com/BrainMaxProfile
Dodano: 2014-09-13 22:51:52 Zgłoś nadużycie